Zakrzepica żył: podstępna i zabójcza

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-06-2011, 11:08

Wczesna diagnoza, w połączeniu z coraz lepszymi metodami terapii przeciwzakrzepowej daje nadzieję na pokonanie zakrzepicy, zwanej przez lekarzy "cichym zabójcą".

Polskie badania pokazują, że edukacja publiczna przynosi korzyści lekarzom, osobom chorym i zagrożonym zakrzepicą, a także reszcie społeczeństwa, zanim jeszcze nazwiemy tę grupę pacjentami - powiedział prof. n. med. Bruce Davidson z Uniwersytetu Waszyngtona, w Seattle (USA) podczas sympozjum poświęconego Żylnej Chorobie Zakrzepowo-Zatorowej.

- W najbliższym czasie będziemy świadkami olbrzymich zmian, które dokonają się w terapii powikłań zakrzepowo-zatorowych. Wyniki opublikowanych niedawno badań klinicznych stanowią podstawę wprowadzenia do codziennej praktyki przełomowych innowacyjnych leków. Równie bezpiecznych i bardziej skutecznych - stwierdził prof. Witold Z. Tomkowski, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Pneumologiczno-Kardiologicznej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, przewodniczący komitetu organizacyjnego The Fourth Warsaw Symposium on Thromboebolism.

Uczeni z Polski i ze świata dyskutowali m.in. o profilaktyce przeciwzakrzepowej w ortopedii i traumatologii, o długotrwałej profilaktyce zakrzepicy żył głębokich, a także o profilaktyce udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

Ból łydek i ud, skurcze, opuchlizna, zaczerwienienie lub brązowe przebarwienia mogą być objawami zakrzepicy żył głębokich. Ich nieznajomość może kosztować życie, bo nieleczona zakrzepica prowadzi do zatoru tętnicy płucnej. Jego symptomy, które mogą też wskazywać na inną chorobę, to duszność, bóle w klatce piersiowej i przyśpieszony oddech. Stąd brak jednoznacznej diagnozy może zagrażać życiu.

Ryzyko powstania zakrzepu wzrasta po operacji - zwłaszcza ortopedycznej lub onkologicznej, u kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję, w ciąży i po porodzie, u osób palących papierosy, często podróżujących samolotem, otyłych, prowadzących siedzący tryb życia. U części chorych, pierwszym i jedynym objawem klinicznym jest nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania - dlatego właśnie chorobę tę nazywa się "cichym zabójcą". Nadzieję na jej pokonanie daje wczesna diagnoza, w połączeniu z coraz lepszymi metodami terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH