Zalążki choroby Parkinsona znajdują się w układzie pokarmowym?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-12-2016, 13:45

Zalążki choroby Parkinsona znajdują się w układzie pokarmowym? Wstępne dane sugerują, że chorzy mają w jelitach inne bakterie niż osoby zdrowe.

Uszkodzenia komórek nerwowych związane z chorobą Parkinsona prawdopodobnie zaczynają się w układzie pokarmowym, po czym docierają do mózgu. Na razie nie wiadomo, co je powoduje - ogłoszono na zjeździe American Society for Neuroscience w San Diego.

W chorobie Parkinsona dochodzi do obumierania neuronów w głębi mózgu, co powoduje drżenie, sztywność oraz trudności z poruszaniem się. Choć istnieją leki łagodzące te objawy, wraz z postępem choroby ich skuteczność spada.

Jedną z typowych cech choroby jest występowanie nierozpuszczalnych włókien substancji zwanej synukleiną. W zdrowej komórce nerwowej ma ona postać małych, rozpuszczalnych cząsteczek, podczas gdy u chorych na Parkinsona z jakichś powodów cząsteczki te zmieniają kształt i łączą we włókna.

Pierwsze dane wskazujące, że taka transformacja może się rozpoczynać poza mózgiem, pojawiły się dziesięć lat temu. Przeprowadzający sekcje patolodzy zaobserwowali włókna synukleiny w komórkach nerwowych układu pokarmowego. Znaleziono je zarówno u osób, które za życia miały objawy choroby

Parkinsona, jak i tych bez objawów, ale z włóknami w mózgu. Odkrywcy sugerowali, że przyczyną choroby może być nieznany drobnoustrój lub toksyna.

Ich przypuszczenia wydawały się wiarygodne, ponieważ chorzy na parkinsonizm często mają problemy z układem pokarmowym - zwłaszcza zaparcia. Zaczynają się one do dziesięciu lat przed wystąpieniem charakterystycznego drżenia. Innym wczesnym objawem choroby Parkinsona jest utrata węchu.

Zarówno w jelicie, jak i w nosie komórki nerwowe są wystawione na bezpośredni kontakt z otoczeniem - a co za tym idzie toksynami i mikroorganizmami. Zaobserwowano także, że przecięcie łączącego żołądek z mózgiem nerwu błędnego (dawna metoda leczenia choroby wrzodowej) zmniejsza ryzyko parkinsonizmu.

Teraz Collin Challis z California Institute of Technology i jego koledzy zaobserwowali włókna synukleiny wedrujące z jelita w głąb mózgu. Gdy wstrzyknęli te włókna do żołądka i jelita myszy, trzy tygodnie później pojawiły się u podstawy mózgu, zaś po dwóch miesiącach przedostały się do części mózgu kontrolujących ruchy zwierząt. Podobnie jak ludzie z parkinsonizmem, myszy stały się mniej zwinne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH