Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-09-2011, 11:47

Osoby żyjące na terenach o silnym zanieczyszczeniu powietrza mogą być bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż mieszkańcy czystszych obszarów - sugerują badania prezentowane na 47. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), które odbyło się w Lizbonie w dniach 12-16 września.

Jak przypomniał na jednej z sesji dr Wolfgang Rathmann z Instytutu Biometrii i Epidemiologii w Dusseldorfie, cukrzyca typu 2 rozwija się w wyniku wzajemnych interakcji czynników genetycznych i środowiskowych, z których najważniejszymi są zbyt kaloryczna dieta prowadząca do nadwagi lub otyłości oraz brak ruchu.

W ostatnich latach pojawiły się badania sugerujące, że czynnikiem zwiększającym ryzyko cukrzycy typu 2 może być również zanieczyszczenie powietrza, np. spalinami samochodowymi.

Dr Rathmann prowadził obserwacje wśród 1 775 kobiet w wieku 54-55 lat mieszkających w silnie uprzemysłowionym regionie Niemiec - w Zagłębiu Ruhry. Początkowo żadna z nich nie miała objawów cukrzycy typu 2. Okazało się, że u pań, które były bardziej narażone na wdychanie spalin samochodowych (zawierających dwutlenek azotu i pyły) częściej dochodziło do rozwoju tej choroby w okresie badań. Ryzyko wzrastało o 15-42 proc., zależnie od zanieczyszczenia. W analizie uwzględniono inne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 - wiek i wskaźnik masy ciała. Brano też pod uwagę palenie papierosów, które jest źródłem silnie toksycznych substancji.

W ciągle trwającym badaniu o nazwie Heine Nixdorf Recall Study prowadzonym w grupie 4 814 mieszkańców Zagłębia Ruhry również odnotowano zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 u osób, które żyją nie dalej niż 100 m od ruchliwej drogi, w porównaniu z mieszkającymi w odległości ponad 200 metrów. Nie stwierdzono w nim jednak zależności między stężeniem pyłów (inaczej cząstek stałych) o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10), których istotnym źródłem jest transport samochodowy.

Na związek między zanieczyszczeniem powietrza spalinami a ryzykiem cukrzycy wskazywała też analiza przeprowadzona w ramach tzw. Nurses Health Study, jednego z większych badań dotyczących zdrowia w USA. Wynikało z niej, że mieszkanie w odległości do 50 metrów od szosy ma związek z wyższym ryzykiem cukrzycy.

Z kolei eksperymenty na myszach dowiodły, że wysokie stężenie w powietrzu drobnych pyłów, o średnicy do 2,5 mikrometra, wywołuje u myszy tzw. insulinooporność - stan bezpośrednio poprzedzający cukrzycę typu 2.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH