Zaprojektowali genom mniejszy niż genom jakiejkolwiek żywej komórki

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/ rynekaptek.pl   25-03-2016, 09:46

Zaprojektowali genom mniejszy niż genom jakiejkolwiek żywej komórki

Naukowcy udowodnili, że genom można zaprojektować w komputerze, zsyntetyzować w laboratorium i wprowadzić do żywej komórki tak, by uzyskać nową, syntetyczną komórkę, zdolną do powielania się i pozostającą pod pełną kontrolą sztucznego DNA.

To kolejny sukces zespołu pod kierownictwem Craiga Ventera i Clyde'a Hutchisona, który w 2010 r.  ogłosił stworzenie w laboratorium pierwszej żywej, syntetycznej komórki wyposażonej w sztuczne DNA i zdolnej do powielania - informuje rmf24.pl.

Obecne dokonanie naukowców to realizacja dalszego celu, jakim było uproszczenie takiej komórki i wyposażenie jej w to, co do życia jest niezbędne.

Badacze wykorzystali bakterie Mycoplasma, które mają najmniejszy znany w organizmach żywych genom. Projektowano nowe hipotetyczne genomy w ośmiu różnych segmentach. Każdy z nich po wbudowaniu w komórkę był testowany pod kątem przydatności do życia.

Końcowa wersja tego genomu, nazwana JCVI-syn3.0 składa się z 473 genów i jest mniejsza, niż genom jakiejkolwiek żywej komórki. Nie ma tam genów sterujących mechanizmami ochrony przed obcym DNA i większości genów kodujących lipoproteiny, pozostały natomiast geny potrzebne w procesach odczytywania informacji genetycznej i zachowywania jej w kolejnych pokoleniach.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE