"Zaszczep się wiedzą" – ogólnopolska kampania informacyjna o szczepieniach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-10-2015, 11:11

"Zaszczep się wiedzą" – ogólnopolska kampania informacyjna o szczepieniach Edward Jenner w 1796 r. odkrył szczepienie ochronne przeciw ospie

Decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom, podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji - przekonują organizatorzy akcji "Zaszczep się wiedzą" i rozpoczynają kampanię informacyjną nt. szczepień.

Corocznie wzrasta liczba rodziców rezygnujących ze szczepień swoich dzieci. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2014 roku nie zostało zaszczepionych już przeszło 12 tys. osób, czyli ponad 40 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

- Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Pamiętajmy, że choroby zakaźnie to nie tylko ryzyko śmierci, ale także poważnych powikłań - ostrzega krajowy konsultant ds. epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Dzięki szczepieniom na terenie Europy udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych np. odrę, błonicę, polio i gruźlicę. Z danych UNICEF wynika, że każdego roku na całym świecie szczepienia ratują życie od 2 do 3 mln dzieci. Niezaszczepione dzieci są nie tylko narażone na zachorowanie, ale również rozprzestrzeniają choroby, zwiększając ryzyko zachorowania wśród pozostałych osób.

Celem rozpoczynającej się w poniedziałek 5 października akcji jest walka z nierzetelnymi źródłami wiedzy o szczepieniach.

Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym: Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH