Zbadają geny Londyńczyków "innych etnicznie"

FARMAKOTERAPIA

Autor: biotechnologia.pl/ rynekaptek.pl   01-04-2015, 09:54

Zbadają geny Londyńczyków "innych etnicznie"

W porównaniu do osób pochodzenia europejskiego, wybrane grupy etniczne znacznie częściej cierpią na różnego typu schorzenia, głównie choroby serca i cukrzycę typu II - informuje portal biotechnologia.pl.

Dlatego w marcu 2015 roku rozpoczął się 4. letni projekt "East London Genes and Health”, w którym zsekwencjonowany zostanie genom 100 tys. Pakistańczyków i Bengalczyków zamieszkujących Londyn. Projekt ma na celu analizę podłoża genetycznego oraz selekcję specyficznych genów warunkujących stan zdrowia badanych. Te ostatnie mogą być podstawą w projektowaniu nowych leków.

Imigranci z południowej Azji to bardzo liczna grupa etniczna we Wschodnim Londynie, która w porównaniu do rdzennych Brytyjczyków cechuje się 2-krotnie częstszą zapadalnością na choroby serca oraz 5-krotnie większą zachorowalnością na cukrzycę typu II. Azjaci często także w słabszym stopniu odpowiadają na rutynowo stosowane leki.

Wśród populacji Pakistańczyków i Bengalczyków zdarzają się jednak osoby o wyjątkowo dobrej kondycji zdrowotnej. Przyczyn dobrego zdrowia można szukać w zjawisku tak zwanego „ludzkiego knock-out”. Knock-out odpowiada sytuacji, w której obie kopie danego allelu pochodzące od obojga rodziców są niefunkcjonalne. Pozwala to na ujawnienie się cech zależnych od pojedynczego genu.

W naturze zjawisko knock-out występuje niezwykle rzadko, jednak prawdopodobieństwo wzrasta, gdy rodzą się dzieci par osób z sobą spokrewnionych. Zawieranie związków małżeńskich między kuzynostwem i osobami spokrewnionymi jest często praktykowane w mniejszościach etnicznych Azjatów w Europie. W przypadku Bengalczyków około 10 proc. osób ma spokrewnionych z sobą rodziców, w populacji Pakistańczyków jest to około 30-40 procent.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie mają nadzieję wytypować przynajmniej niektóre geny, których dezaktywacja ma znaczenie dla polepszenia stanu zdrowia badanych.

Więcej: http://biotechnologia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH