Zbadają glejaki in vitro żeby je skuteczniej leczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   13-05-2016, 09:18

Zbadają glejaki in vitro żeby je skuteczniej leczyć Polscy badacze będą pracować nad skutecznymi metodami leczenia glejaków

Opracowanie nieinwazyjnej metody diagnostyki glejaków oraz badania nad wyhodowanym w warunkach laboratoryjnych nowotworem dla jego skuteczniejszego leczenia - to cele projektu badawczego, którego liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach.

Projekt pod nazwą "Diagnostyka glejaków na podstawie wolnokrążącego DNA guza" (GLIOMED) to jeden z dziewięciu projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych" Strategmed. Wsparcie wyniesie blisko 10,5 mln zł. 

Glejaki są rzadkimi nowotworami mózgu o różnym stopniu złośliwości. Wywodzą się z komórek glejowych, których rola polega na odżywianiu i ochronie neuronów. 

- Niestety, mimo ogromnego postępu w onkologii, glejaki i rak trzustki są tymi nowotworami, gdzie od wielu lat tego postępu nie notujemy i rokowania są dla chorych złe. Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do zmiany tej sytuacji - powiedział PAP kierownik projektu oraz Katedry Onkologii i Radioterapii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM prof. Sergiusz Nawrocki. 

W ramach projektu planowane jest m.in. opracowanie kompleksowego testu opartego na analizie materiału pobranego z guza oraz próba opracowania "liquid biopsy" opartej o analizę wolnokrążącego DNA guza we krwi. Byłoby to zarazem bezpieczniejsze dla chorych, niż obecnie stosowane metody diagnostyczne, jak i pozwoliłoby zgromadzić bardziej wiarygodne informacje o nowotworze. 

Naukowcy chcą dokonać kompleksowej charakterystyki genomu i transkryptomu guza oraz zastosować hodowlę 3D glejaka in vitro, m.in. w środowisku hipoksji, czyli niedoboru tlenu. Taka sytuacja występuje w miarę rozrostu guza w mózgu. Glejak adaptuje się do niej, co jeszcze utrudnia leczenie. Jeśli ten plan się powiedzie, medycyna zyska świetną możliwość testowania nowych leków. 

W projekcie oprócz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego biorą udział: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu pod Kielcami oraz prywatna firma, która ma odpowiadać za wdrożenie wypracowanych rozwiązań. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH