Zbyt duże spożycie soli = poważne problemy ze zdrowiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: JW, IŻŻ/rynekaptek.pl   12-09-2016, 13:48

Zbyt duże spożycie soli = poważne problemy ze zdrowiem Niestety, z badań statystycznych i szacunków wynika, że Polacy wciąż spożywają średnio dwa, trzy razy więcej soliniż wynosi bezpieczny poziom.

Nadmierne spożycie soli jest szkodliwe dla zdrowia – alarmują eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia. W celu ograniczenia soli w codziennym menu, od 13 grudnia br. będzie obowiązywała procedura, nakazująca uwzględnienie jej zawartości na etykietach.

Instytut  od lat apeluje do Polaków o ograniczenie spożycia soli (chlorku sodu) do maksymalnie 5 g dziennie w przypadku osoby dorosłej (jedna płaska łyżeczka do herbaty), a w przypadku dzieci i młodzieży do 1,9 g - 3,75 g dziennie. 

Specjaliści z IŻŻ uczulają, że nadmiar soli w jadłospisie zwiększa m.in. ryzyko nadciśnienia, zawału, udaru, nowotworu żołądka czy osteoporozy, a według najnowszych badań, sól sprzyja także rozwojowi demencji. 

Otyłość i demencja
Nadmierne spożycie soli znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i powikłań, takich jak: nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, nowotwór żołądka, kamica nerkowa czy osteoporoza. To jednak nie wszystko.

- Z najnowszych doniesień naukowych wynika, że sól spożywana w nadmiarze znacząco przyczynia się także do rozwoju otyłości, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Ponadto, okazuje się, że sól jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, w tym m.in. mikro-uszkodzeń mózgu oraz otępienia (demencji), skutkujących znacznym obniżeniem sprawności umysłowej - ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ.

Niestety, z badań statystycznych i szacunków wynika, że Polacy wciąż spożywają średnio dwa, trzy razy więcej soli (10-15 g na osobę dziennie) niż wynosi bezpieczny poziom. Nie chodzi tu jednak tylko o sól widoczną dla oka, którą sami dodajemy do potraw poprzez ich solenie, ale także tę niewidoczną, znajdującą się w gotowych produktach spożywczych, które kupujemy.

Nowe regulacje
W związku z licznymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego związanymi z nadmiernym spożyciem soli Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska, a także sam przemysł spożywczy próbują na różne sposoby walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem. Jedną z form, zastosowaną przez Unię Europejską, są zmiany prawne dotyczące informacji umieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH