Zdrowie przyszłych pokoleń zależy od stylu życia kobiet w ciąży

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   06-10-2011, 09:48

Młode kobiety nagminnie odchudzają się i nie biorą pod uwagę faktu, że mogą być w ciąży. Tymczasem, jeśli płód rozwija się w warunkach niedoborów żywieniowych może dojść u niego do zaburzeń rozwojowych - tłumaczy dr Andrzej Wojtyła dyrektor Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie.

Do takich wniosków doszli autorzy badań monitoringowych dotyczących stanu zdrowia matki i dziecka w Polsce uwarunkowanego przebiegiem ciąży. Badanie to, wzorowane na amerykańskich badaniach PRAMS (Pregnancy Risk Assessment Monitoring System) i norweskich MoBa, prowadzi zespół badawczy z Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, pod kierownictwem dr Andrzeja Wojtyły. Badania monitoringowe prowadzone są w Polsce od 2009 roku i noszą nazwę „Zależnego od Okresu Ciąży Monitoringu Zdrowia Matki i Dziecka - PRAMS - BabyMo“.

Jaki był główny cel prowadzonych przez państwa badań?
Dr Andrzej Wojtyła: - Celem prowadzonych przez nas badań było ustalenie, jaki wpływ na rozwój mającego się narodzić dziecka mają zachowania kobiety w czasie ciąży. Dlatego też, aby zrandomizować nasze badania, zdecydowaliśmy się, że przez kolejne trzy lata, w jednym wyznaczonym dniu, każdego roku: 2009, 2010 i 2011, przebadamy wszystkie rodzące kobiety i ich nowonarodzone dzieci.

Od bieżącego roku planujemy monitorować matki i noworodki również w następnych latach z zastosowaniem metody badań prospektywnych, tzn. przeprowadzać ankiety w 6 miesiącu po porodzie i następnie w 1,2,4,6,14 i 18 roku życia urodzonego dziecka.

W przyszłości planujemy również w Polsce rozszerzenie badań w tym zakresie o pobieranie materiału biologicznego matek i noworodków z jego przechowywaniem ( bankowaniem).

W czerwcu 2009 i sierpniu 2010 roku przebadaliśmy po ok. 4 tys. kobiet na blisko 400 oddziałach porodowych w kraju. Kolejny etap zaplanowany jest na październik 2011 roku.

Jakie wnioski można wyciągnąć z wyników dwóch pierwszych etapów badań?

- Muszę przyznać, że wnioski nas zaskoczyły. Dowiedzieliśmy się np., że przeciętna kobieta dowiaduje się o tym, że jest w ciąży średnio w 6 tygodniu jej trwania. 90 proc. pań deklaruje, że w momencie uzyskania informacji, że spodziewa się potomka, drastycznie ogranicza aktywność fizyczną, a 3 proc. lekarzy ginekologów zaleca spożywanie alkoholu, głównie czerwonego wina w ciąży dla jej podtrzymania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH