Złamania nogi po szczepieniu nie można wiązać z NPO

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-12-2015, 09:37

Złamania nogi po szczepieniu nie można wiązać z NPO

Bardzo rzadko zdarzają się poważne niepożądane odczyny poszczepienne - mówi prof. Piotr Albrecht z Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 11 grudnia będziemy obchodzili Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Prof. Albrecht podkreśla, że powikłaniem poszczepiennym nie są obrzęk i zaczerwienie w miejscu podania szczepionki, jak również gorączka, ogólne rozbicie i przejściowy brak łaknienia – podaje PAP.

- Takie objawy są wkalkulowane w szczepienie i nie powinny budzić niepokoju - podkreśla.

- Wiele reakcji po szczepieniu nie jest niepożądanym odczynem poszczepienny, stąd liczne nieporozumienia - wyjaśnia dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

- Odczyn poszczepienny jest normalną reakcją organizmu po podaniu szczepionki, zazwyczaj łagodną i przemijającą. Takie objawy mijają zwykle po trzech dniach. Należy jedynie obserwować dziecko, podać okład w miejscu ukłucia, ewentualnie zastosować środek przeciwgorączkowy - dodaje.

Jako niepożądane odczyny poszczepienne brane są pod uwagę zaburzenia stanu zdrowia, jakie wystąpiły w ciągu 4 tygodniu od podania szczepionki.

- Kiedy ktoś po podaniu szczepionki złamie nogę, nie można tego wiązać ze szczepieniem - podkreśla prof. Albrecht.

Powodem NOP mogą być błędy w podaniu szczepionki lub wady powstałe podczas jej wytwarzania. Może się to zdarzać wtedy, gdy dziecko się poruszy i część zawartości preparatu wydostanie się na zewnątrz. Ważne jest również przechowywanie szczepionki, czy była przetrzymywana w odpowiedniej temperaturze.

- Aby uniknąć błędów podczas podawania szczepionki coraz częściej są one wytwarzane w pojedynczych dawkach, nawet z igiełkami - powiedziała Paradowska-Stankiewicz.

Raporty o niepożądanych odczynach poszczepiennych zbierane są przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie od 1966 r. Dr Agata Maciejczyk z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zwraca uwagę, że do niedawna były one przesyłane jedynie przez pracowników służby zdrowia.

Od końca 2013 r. mogą je zgłaszać również pacjenci i ich opiekunowie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH