Złoty Medal Chemii za katalizator do produkcji leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-12-2015, 15:21

Złoty Medal Chemii za katalizator do produkcji leków Michał Sawczyk Wydziału Chemii UW został tegorocznym laureatem konkursu

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został we wtorek tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji leków.

Konkurs "Złoty Medal Chemii" ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z dziedziny chemii i jej pogranicza. Autorem zwycięskiej pracy jest Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który oprócz statuetki otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych.

Laureat w swojej pracy zajmował się katalizatorami palladowymi. Związki te przyspieszają zachodzenie pewnych reakcji chemicznych, ale trudno je potem usunąć z roztworu i użyć ponownie. Rozwiązanie Sawczyka zakłada, że katalizatory mogłyby być odzyskiwane z roztworu dzięki magnetycznym nanocząstkom. Usprawniłoby to produkcję m.in. farmaceutyków oraz herbicydów.

Zdobywcą Srebrnego Medalu Chemii i 5 tys. zł jest Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, którego badania mają znaczenie w tworzeniu tzw. teranostyków. Substancje tego rodzaju mogą być wykorzystywane w diagnostyce medycznej i terapii. Ich precyzyjne działanie umożliwia tzw. celowane leczenie m.in. nowotworów.

Do tegorocznej, piątej edycji "Złotego Medalu Chemii" nadesłano 51 zgłoszeń. Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH