Złóż Babci życzenia i zapytaj o zdrowie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Stowarzyszenie "Przebiśnieg"/rynekaptek.pl   21-01-2016, 11:11

Złóż Babci życzenia i zapytaj o zdrowie Akcja profilaktyczna organizowana przez "Przebiśnieg" pomaga w wykrywalności chłoniaka

Ryzyko zachorowania na chłoniaka - nowotwór układu chłonnego, rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej dotyczy osób po 55. roku życia. Z okazji Dnia Babci i Dziadka warto zapytać bliskich o zdrowie, a szczególnie o ewentualne objawy chłoniaka.

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze (ok. 70 rodzajów). Według ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65 proc. wszystkich chorych na chłoniaki – przypomina Stowarzyszenie „Przebiśnieg”.

„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana już po raz trzeci przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (21, 22 stycznia). Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zwiększającej się wraz z wiekiem zachorowalności na nowotwory układu odpornościowego oraz upowszechnienie wiedzy o chłoniakach. Chcemy również zachęcić Polaków do stałej obserwacji swojego organizmu i stanu zdrowia, w tym do regularnej kontroli węzłów chłonnych.

Przystąpić do akcji edukacyjnej może każdy, kto będzie składać babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta. Aby dołączyć do akcji wystarczy:

1. Złożyć Babci / Dziadkowi życzenia dobrego zdrowia!
2. Zapytać Babcię / Dziadka o typowe objawy chłoniaka: czy ma powiększone węzły chłonne, podwyższoną temperaturę, nocne poty, duszności lub uporczywy kaszel
3. Dopytać, czy ewentualnie wymienione objawy trwają ponad 3 tygodnie
4. Przypilnować wizyty kontrolnej Babci/Dziadka u lekarza

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE