Zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 r

FARMAKOTERAPIA

Autor: Express Elbląski/rynekaptek.pl   29-12-2015, 14:26

Zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 r Kalendarz szczepień ochronnych na 2016 wprowadza zmiany dotyczące m.in krztuśca

Kalendarz szczepień na 2016 rok wprowadza kilka istotnych zmian w dziedzinie bezpieczeństwa preparatów oraz na prośbę pediatrów, wprowadza dodatkową dawkę szczepionki w przypadku krztuśca.

Zmiany dotyczą szczepionek przeciwko krztuścowi, polio, grypie oraz ospie wietrznej.

Szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci, młodzieży (do 19 r. ż.) oraz osoby szczególnie narażone takie, jak studenci medycyny oraz pracownicy służby zdrowia.

Zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 rok, które wprowadził Minister Zdrowia dotyczą m.in. szczepionki chroniącej przed Polio. W 2016 roku, ze względu na brak zachorowalności na tę chorobę w Europie, dzieci zostaną zaszczepione szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa).

Do tej pory, w ramach szczepień obowiązkowych przeciwko krztuścowi, dzieci dostawały preparat z pełnokomórkowym komponentem krztuśca. Szczepionkę bezkomórkową, która powoduje mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych, mogły otrzymać jedynie dzieci z grup ryzyka.

W kalendarzu na 2016 roku dodano uwagę, że dzieci z przeciwwskazaniami do szczepienia przeciwko krztuścowi szczepionką pełno komórkową oraz dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g otrzymają preparat błoniczo-tężcowo-krztuściowy z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTap), według wskazań producenta szczepionki. W przypadku przeciwwskazań do szczepienia przeciw krztuścowi – dzieci dostaną szczepionkę błoniczo-tężcową (DT).

Został także rozszerzony obowiązek szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Dodano też do szczepień zalecanych w 2016 szczepionkę przeciwko grypie. Pediatra będzie mógł zalecić ją zarówno przewlekle chorym dzieciom powyżej 6. miesiąca życia, jak i zdrowym – ze względów epidemiologicznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH