Zmodyfikowane komary mają chronić przed wirusem Zika

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-10-2016, 11:33

Zmodyfikowane komary mają chronić przed wirusem Zika Specjaliści zamierzają uwolnić do środowiska miliony zmodyfikowanych komarów

W Brazylii i Kolumbii specjaliści zamierzają uwolnić do środowiska miliony zmodyfikowanych komarów, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia ludzi wirusem Zika oraz innymi chorobami przenoszonymi przez owady Aedes aegypti - informuje „BBC News”.

Przez 6 ostatnich lat pierwsze zmodyfikowane komary były na próbę uwalniane zarówno w Brazylii i Kolumbii, jak i w Wietnamie oraz Australii - żeby sprawdzić, na ile jest to bezpieczne. Teraz przewiduje się umieszczenie większej liczby tych owadów na początku 2017 r. w rejonie Rio de Janeiro oraz Bello w Kolumbii.

Zmodyfikowane komary Aedes aegypti zawierają bakterię o nazwie Wolbachia, która żyje w cytoplazmie zainfekowanych komórek i jest przenoszona na następne pokolenia w komórkach jajowych, co z kolei zakłóca ich rozmnażanie się.

Wolbachia powszechnie występuje w naturze, zakażonych jest nią 60 proc. występujących na świecie owadów i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Prof. Scott O'Neill z Pogramu Eliminacji Choroby Denga wyjaśnia, że komary Aedes aegypti z tą bakterią utrudnią wirusowi Zika namnażanie się. Przy okazji mają wywołać reakcję odpornościową, który sprawi, że komary staną się bardziej odporne na tego wirusa, jak i patogeny wywołujące inne zakażenia, np. chorobę denga.

Specjalista podkreśla, że dotychczasowe eksperymenty wykazały, że uwolnienie zmodyfikowanych komarów nie powoduje nowych zagrożeń dla środowiska i nie jest groźne dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH