Znieczulenia miejscowe stosowane w stomatologii zaburza rozwój zębów?

FARMAKOTERAPIA

www.infodent24.pl

Autor: Infodent24/rynekaptek   08-09-2015, 12:31

Znieczulenia miejscowe stosowane w stomatologii zaburza rozwój zębów?   Znieczulenie miejscowe mogą uszkadzać zęby

Częste znieczulenia miejscowe, stosowane podczas leczenia stomatologicznego, mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój zębów u dzieci i młodzieży – twierdzą naukowcy z Plymouth University Peninsula Schools of Medicine and Dentistry, pracujący pod kierunkiem dr. Bing Hu.

Specjaliści wyniki tych prac opublikowali w Cell Death Discovery z 7 września 2015 r. Wykazali oni, że wysokie dawki środków znieczulających zaburzają funkcjonowanie mitochondriów i wywołują autofagocytozę. Wpływają w ten sposób na zaburzenie rozwoju dziecięcych zębów.

Analizy przeprowadzono posługując się świńskimi zębami oraz komórkami z miazgi zębów stałych młodych osób. Sprawdzono, jak na nie działają anestetyki miejscowe, stosowane w gabinetach stomatologicznych w: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Chinach.

To niezwykle ważne odkrycie, bo mimo że ustanowiono maksymalne dawki różnych znieczulających miejscowo środków, dotąd nie zbadano w pełni ich skutków ubocznych dla tkanki zębów.

Uczestnicy badania, przestrzegają jednak przed wywoływaniem przedwczesnego alarmu. Twierdzą, że przed formułowaniem ostatecznych wniosków konieczna będzie seria kolejnych testów klinicznych. Tak, czy inaczej już teraz można apelować o ograniczanie dawek środków znieczulających.

Więcej: www.infodent24.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH