Związki przeciwutleniające w walce z chorobą Parkinsona

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2016, 14:47

Związki przeciwutleniające w walce z chorobą Parkinsona Związki przeciwutleniające mogą być obiecującym celem terapeutycznym - twierdzą naukowcy.

Związki o potencjale przeciwutleniającym mogą być z powodzeniem wykorzystywane w terapii chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne i stwardnienie rozsiane.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Irlandii, a opisali je na łamach "British Journal of Pharmacology."(http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bph.13551/abstract;jsessionid=58A765B4ECE743794229A9A2363F4227.f01t01).

Pewne związki, które są zaangażowane w przebieg stresu oksydacyjnego, mogą być obiecującym celem terapeutycznym w niektórych chorobach neurodegeneracyjnych - odkryli naukowcy z grupy dr Gethin McBean z University College Dublin. Jednym z przykładów jest aktualnie badane przez naukowców zwiększania zdolności przeciwutleniających poprzez ingerowanie w tzw. szlak Nrf2, który jest elementem odpowiedzi antyoksydacyjnej komórki.

Potencjalnie skuteczną formą terapii tego typu schorzeń wydaje się być także opracowanie inhibitorów oksydazy NADPH, która odpowiada za tzw. wybuch tlenowy, czyli nagłe uwolnienie reaktywnych form tlenu przez komórkę i jest uznawana za kluczowe źródło reaktywnych form tlenu w organizmie.

Inne strategie ograniczania stresu oksydacyjnego w chorobach neurodegeneracyjnych, które niosą ze sobą duży potencjał terapeutyczny, to - zdaniem autorów pracy - zmniejszenie wytwarzania tlenku azotu i zapobieganie zaburzeniom mitochondrialnym.

- W naszej wiedzy o podstawach uszkodzeń oksydacyjnych, obserwowanych w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, istnieje jeszcze wiele luk. Jednak coraz częściej przyjmuje się, że w wielu spośród tych chorób występują pewne charakterystyczne nieprawidłowości w przebiegu reakcji związanych ze stresem oksydacyjnym. Jest więc prawdopodobne, że w ciągu kilku lat nastąpi znaczący postęp w projektowaniu i wdrażaniu terapii opartych na przeciwutleniaczach, który pozwoli skuteczniej walczyć z chorobami o charakterze neurodegeneracyjnym - mówi dr McBean.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH