Życie bez papierosów jest ciekawsze

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   16-09-2011, 09:07

Życie bez papierosów jest ciekawsze

Komisja Europejska zainaugurowała drugą fazę kampanii antynikotynowej pod hasłem "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma". 

Kampania, prowadzona we wszystkich krajach Unii Europejskiej, pokazuje, jak wiele zalet ma życie bez papierosów.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób w wieku 25-34 lat i kładzie szczególny nacisk na pozytywne efekty, jakie związane są z rzuceniem palenia. Jak przekonują hasła pojawiające się w reklamach programu, ekspalacze są zdrowsi, mniej nerwowi, mają więcej pieniędzy, nie mają kłopotów ze snem i ładniej pachną.

Podczas drugiej fazy programu, zainaugurowanej 14 września w Brukseli, we wszystkich krajach członkowskich UE pojawiać się będą reklamy zachęcające młodych ludzi, by rzucili palenie. Odbywać się będą też imprezy poświęcone zdrowiu, a kluczowi pracodawcy będą informowani, jak zniechęcać swoich pracowników do palenia.

Według danych, na które powołuje się Komisja Europejska, tytoń pali niemal 30 proc. obywateli Unii. Nikotyna jest w UE najważniejszą przyczyną przedwczesnych śmierci - z powodu tytoniu umiera tu rocznie ponad 650 tys. osób. Co czwarta śmierć z powodu nowotworów, wywołana jest paleniem tytoniu. Oprócz tego, z powodu palenia ok. 13 mln obywateli UE cierpi na poważne choroby, takie jak choroby układu krążenia czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

W 2012 roku Komisja Europejska planuje zaostrzyć dyrektywę dotyczącą tytoniu. Wśród zmian, nad którymi zastanawiają się europejscy politycy jest np. obowiązek umieszczania na paczkach ilustracji obrazujących szkodliwość palenia, obowiązek uproszczenia projektów opakowań czy zakaz produkcji papierosów smakowych, np. waniliowych czy truskawkowych.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH