Żyjemy coraz dłużej m.in. dzieki łagodnym zimom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-07-2015, 09:31

Żyjemy coraz dłużej m.in. dzieki łagodnym zimom Polacy gonią starą Unię pod względem długości życia

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się w ub.r. o 0,7 roku - do 73,8 roku, a kobiet o 0,5 roku - do 81,6 roku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Ten znaczący przyrost to efekt m.in. wyjątkowo łagodnej zimy.

Obecnie żyjemy o kilkanaście lat dłużej niż w połowie XX wieku. Statystyki poprawiają się coraz szybciej. Jak wynika z danych GUS, w poprzednich latach długość życia zwiększała się przeciętnie o 0,3-0,4 roku. W ubiegłym roku w stosunku do tych wskaźników wzrosła niemal dwukrotnie.

Ubiegłoroczny wynik to efekt fenomenalnego spadku umieralności Polaków w pierwszych miesiącach roku. Przyczyniła się do tego łagodna zima - mniej było chorób prowadzących do zgonów, które  pojawiają się przy niekorzystnej pogodzie.

Prof. Wiktoria Wróblewska z SGH zwraca uwagę na szybsze tempo przyrostu trwania życia mężczyzn niż kobiet. To pozytywne, bo mężczyźni żyją u nas znacznie krócej niż kobiety. W 2014 r. różnica wyniosła 7,8 roku, a jeszcze w 2005 r. było to 8,6 roku.

Mimo korzystnych zmian mamy jednak jeszcze ogromny dystans do nadrobienia w stosunku do krajów "starej" UE. Mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie o ponad siedem lat krócej niż Szwajcarzy i Irlandczycy, a kobiety o 3-4 lata krócej niż długowieczne Hiszpanki, Francuzki, Włoszki i Szwajcarki.

Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy demograficzne, to podobne parametry życia osiągniemy za 20 lat - w roku 2035.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH