Opolskie: działa internetowa wyszukiwarka poziomu refundacji leków

INFORMATYKA

Autor: DMX/Rynek Aptek   05-01-2012, 15:30

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego uruchomił na stronie www.leki.opolskie.pl wyszukiwarkę, której celem jest ułatwienie znalezienia informacji o poziomie refundacji leków z nowej listy refundacyjnej.

Przygotowali ją informatycy UMWO z inicjatywy wicemarszałka Romana Kolka. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r. ukazało się w internecie w formie plików excel lub pdf, co utrudnia wyszukanie znajdujących się na niej leków - nowa wyszukiwarka ma to zadanie ułatwić.

Roman Kolek wyjaśnia, że po wprowadzeniu pierwszych liter nazwy handlowej leku wyświetla się lista specyfików, których nazwa rozpoczyna się od tych liter. Po kliknięciu w wybrany preparat pojawia się informacja o dawce, wielkości opakowania, zakresie refundacji (wskazaniach refundacyjnych) wraz z poziomem refundacji z NFZ oraz kwotą dopłaty do leku, jaką pacjent uiści w aptece.

Dodatkowo wszystkie wyświetlające się w wyszukiwarce dane na temat leku zostaną uszeregowane według wysokości dopłaty pacjenta w danych wskazaniach refundacyjnych. - Wyszukiwarka podpowie zatem, jaki lek będzie dla pacjenta najtańszy - mówi Roman Kolek.

W wyszukiwarce znajduje pełna lista leków refundowanych, w tym najistotniejsze 148 leków o dwóch możliwych poziomach refundowania.
UMWO zapowiada, że przeglądarka będzie rozbudowywana. Kolejnym krokiem ma być przygotowanie opcji, w której punktem wyjścia będzie substancja czynna zawarta w leku, aby także pacjent mógł porównać, ile będzie musiał zapłacić za konkretny lek lub jego zamiennik. Intuicyjnie będą też wskazywane najtańsze dla pacjenta opcje terapeutyczne.

Na razie z przeglądarki będzie można korzystać tylko on-line, jej przystosowanie do działania off-line wymaga dłuższego przygotowania, ale nad tym także informatycy z urzędu będą pracować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH