Za wcześnie na e-rewolucję w aptekach?

INFORMATYKA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   26-09-2011, 06:02

Za wcześnie na e-rewolucję w aptekach?

Dobiega końca prototypowy projekt e-Recepta realizowany przez pięć i pół miesiąca w powiecie leszczyńskim. Obawy aptekarzy i konserwatywne uwarunkowania prawne sprawiły, że nie przyciągnął tłumów, pozwolił jednak na zgromadzenie doświadczeń.

Zleceniodawcą opracowania projektu, który teoretycznie mógł rozpocząć rewolucyjne przemiany w zakresie informatyzacji sektora polskiej opieki zdrowotnej, było Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Bariery prawne
„Teoretycznie”, ponieważ od początku wiadomo było, iż elektronicznych recept w idealnej postaci póki co nie da się zrealizować. Na przeszkodzie nie stanęły żadne nierozwiązywalne problemy natury technologicznej, lecz obowiązujące uwarunkowania prawne związane z wystawianiem recept.

Ustawa Prawo Farmaceutyczne z 6 września 2001 roku (Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271 z późn. zm.) przewiduje, że apteka może przekazywać dane umożliwiające identyfikację pacjenta lub lekarza  wyłącznie do NFZ lub Inspekcji Farmaceutycznej, pod rygorem cofnięcia zezwolenia przez WIF.

Tym samym recepta elektroniczna musi być anonimowa. Z kolei Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 roku (Dz.U. 2008, nr 136 poz. 857 z późn. zm.) głosi, że - w sensie prawnym – recepta może istnieć wyłącznie w postaci papierowej, z własnoręcznym podpisem lekarza. Postać elektroniczna może więc być, co najwyżej, kopią recepty „właściwej”.

Wpis w bazie
Elektroniczna recepta to w istocie nic innego jak wpis w bazie danych sprowadzający się do tego, że w systemie lekarz wybiera dla pacjenta leki oraz dawkowanie, zaś farmaceuta – receptę. W efekcie pacjent kupuje leki bez papieru, a dodatkowo może sam zobaczyć w systemie historię farmakoterapii.

Dla lekarza to ułatwienie w wystawianiu recept. Innymi korzyściami są: minimalizacja wypisania niewłaściwych leków oraz dostęp do informacji zdrowotnych o pacjencie (m.in. do jego farmakoterapii).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH