AOTM: Tamiflu i Relenza wykazują umiarkowaną skuteczność

Z URZĘDU

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   06-10-2011, 10:02

AOTM: Tamiflu i Relenza wykazują umiarkowaną skutecznośćRada Konsultacyjna AOTM opublikowała ocenę dwóch leków stosowanych w profilaktyce i leczeniu grypy.RK AOTM stwierdza, że produkty lecznicze Tamiflu (oseltamivir) i Relenza (zanamivir) wykazują umiarkowaną skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania w profilaktyce i leczeniu grypy.Jednocześnie Rada zwraca uwagę, że leki te nie powinny być stosowane szeroko z uwagi na duże prawdopodobieństwo wystąpienia lekooporności wirusa. Podstawową i najskuteczniejszą technologią pozwalającą na uniknięcie zachorowania i powikłań są sezonowe szczepienia.


Rada podkreśla, że ze względu na mechanizm działania, skuteczność leczenia inhibitorami neuraminidazy uzależniona jest od szybkiej diagnostyki wirusologicznej. Proces diagnostyczny, potwierdzający rozpoznanie grypy, musi być zakończony przed upływem 48 godzin i w tym okresie musi zostać podana pierwsza dawka leku.


Materiały przedstawione Radzie podczas posiedzenia obejmowały wyniki krytycznej weryfikacji analiz przesłanych przez podmiot odpowiedzialny właściwy dla produktu leczniczego Relenza (zanamivir) oraz dodatkowe dowody naukowe, zidentyfikowane w Agencji. Agencja nie otrzymała analiz od podmiotu odpowiedzialnego właściwego dla produktu leczniczego Tamiflu (oseltamivir).Rada Konsultacyjna opiniowała efektywność kliniczną i bezpieczeństwo stosowania produktów leczniczych na posiedzeniu 23 maja 2011 roku. Oceny dokonano na podstawie opracowania przygotowanego przez Wydział Oceny Technologii Medycznych, przygotowanego na zlecenie Ministra Zdrowia z 21 października 2009 roku.Więcej: http://www.aotm.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH