Apteki nie podlegają wpisowi do tego rejestru?

Z URZĘDU

Autor: OIA w Bydgoszczy/rynekaptek.pl   25-07-2018, 12:28

Apteki nie podlegają wpisowi do tego rejestru? Rada wystosowała list do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (Fot. Archiwum)

Zastępca prezesa ORA w Bydgoszczy, Aleksandra Adamczyk, wystosowała pismo do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Kujawsko-Pomorskiego z prośbą o potwierdzenie informacji, iż apteki nie podlegają wpisowi do rejestru podmiotów gospodarujących odpadami.

Z związku z komunikatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie obowiązku rejestracji podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, zastępca prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy, Aleksandra Adamczyk, wystosowała pismo do Urzędu z prośbą o potwierdzenie informacji, iż apteki nie podlegają wpisowi do rejestru.

„Nasze pytanie wynika z faktu, że na stronach internetowych innych Urzędów Marszałkowskich zamieszczone komunikaty niezasadnie pomijają treść wyłączeń zawartych w art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach.”

W ocenie Pomorsko – Kujawskiej ORA, komunikat zasadnie przytacza treść art. 51 pkt. 2 ustawy o odpadach, który stanowi, iż wpisowi do rejestru nie podlegają m.in.: podmioty prowadzące działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadków w szkołach, placówkach oświatowo – wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów).

Jednak, jak podkreśla Bydgoska ORA, równie istotny jest fakt, że z przepisem tym koresponduje art. 8 pkt. 23 i 24 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami, do której odsyła nowela.

„Apteki bowiem nie spełniają kryteriów dla objęcia ich przepisami tej ustawy, gdyż art. 8 pkt. 24 stanowi, iż przez wprowadzenie do obrotu – rozumie się odpłatne lub nieodpłatne udostępnienie opakowań lub produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju.

Z kolei art. 8 pkt.23 stanowi, iż wprowadzającym do obrotu produkty w opakowaniach jest przedsiębiorca prowadzący jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m², sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach”.

Zatem jak wyjaśnia Rada, w przypadku leków recepturowanych sporządzanych w aptekach, a tylko w tym wypadku ma miejsce prowadzenie pierwotne, w praktyce żadna z aptek lub sieci nie będzie spełniała ustawowego kryterium powierzchni sprzedażowej odpowiednio pow. 500 m² lub sieć aptek: 5 000 m².

Więcej: http://www.bydgoszcz.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH