CSIOZ wydał kolejny komunikat o ZSMOPL

Z URZĘDU

Autor: CSIOZ/rynekaptek.pl   14-12-2017, 13:48

CSIOZ wydał kolejny komunikat o ZSMOPL CSIOZ wydał komunikat o środowiskach i certyfikatach w ZSMOPL (Fot. Archiwum)

Certyfikaty wystawione przez CSIOZ w okresie pilotażu i prowadzonej ewaluacji będą akceptowane wyłącznie na środowisku ewaluacyjnym - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wydając kolejny komunikat dotyczący ZSMOPL.

W związku z licznymi pytaniami w zakresie funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Monitorowania Produktami Leczniczymi CSIOZ przypomina, że środowisko produkcyjne ZSMOPL, dostępne pod adresem: zsmopl.ezdrowie.gov.pl, nie jest przeznaczone do prowadzenia testów.

Podaje, że odbiorcami komunikatów na środowisku produkcyjnym są organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, którzy mogą na ich podstawie generować raporty.

Przypomina też, że do testów, zgodnie z komunikatem CSIOZ opublikowanym 1 grudnia 2017 r., służy środowisko ewaluacyjne (testowe) dostępne pod adresem: https://ewa-zsmopl.ezdrowie.gov.pl.

CSIOZ informuje również, że na środowisku produkcyjnym i ewaluacyjnym ZSMOPL akceptowane są certyfikaty niekwalifikowane wystawione przez dowolne centrum certyfikacji zarejestrowane w rejestrach Narodowego Centrum Certyfikacji.

Wyjaśnia, że certyfikaty służą do zapewnienia integralności przesyłanego komunikatu z systemu raportującego do ZSMOPL.

Proces weryfikacji tożsamości użytkownika posługującego się certyfikatem oparty jest o profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Certyfikat nie jest walidowany pod kątem nazwy użytkownika, a jedynie pod kątem ścieżki zaufania certyfikatu.

Natomiast użytkownik sytemu ZSMOPL samodzielnie importuje certyfikat do swojego systemu raportującego oraz do ZSMOPL zapewniając jego poufność, niezaprzeczalność i rozliczalność.

W związku z powyższym, CSIOZ nie stawia żadnych wymagań co do sposobu wypełnienia poszczególnych pól w certyfikacie pozostawiając tą kwestię w gestii podmiotu raportującego.

Jednocześnie informuje, że certyfikaty wystawione przez CSIOZ w okresie pilotażu i prowadzonej ewaluacji będą akceptowane wyłącznie na środowisku ewaluacyjnym. CSIOZ od 14 grudnia br. nie wydaje własnych certyfikatów.

Więcej: https://www.csioz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH