Do jakich nieprawidłowości dochodziło w gabinetach lekarskich?

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   13-12-2017, 13:27

Do jakich nieprawidłowości dochodziło w gabinetach lekarskich? Wyniki kontroli wykazały, że przepisywano leki refundowane niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi (Fot. Archiwum)

W III kwartale 2017 roku Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 145 postępowań kontrolnych ordynacji lekarskiej - informuje Fundusz. W 34 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ordynacji lekarskiej.

Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (46 postępowań) lub oceną pozytywną z jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (65 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości dotyczące m.in. wystawiania recept niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie kontroli.

Dokonywano nieprawidłowego oznaczania poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, przepisywano leki refundowane niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi i/lub w ilości przewyższającej wskazania dotyczące dawkowania, jak też ordynowano leki refundowane z kodem uprawnień dodatkowych pacjenta „S” przez nieuprawnionych lekarzy.

Wystawiano też recepty refundowane "pro auctore" na leki z odpłatnością ryczałtową do zaopatrzenia gabinetu stomatologicznego, czy też przepisywano recepty po zgonie pacjenta bądź z błędnymi danymi pacjenta.

Nieprawidłowości wykazano także w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Była ona nieczytelna, niechronologiczna i nieuporządkowana.

Stwierdzono brak lub nieczytelne wpisy w dokumentacji medycznej dotyczące porad ambulatoryjnych, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, zaordynowanych leków i dawkowania oraz wystawionych recept. Odnotowano też brak potwierdzenia zasadności ordynacji leków.

Więcej: http://nfz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH