Do trzech razy sztuka: pozytywne stanowisko RK dla omalizumabu. Powstanie program?

Z URZĘDU

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   06-10-2011, 12:12

Rada Konsultacyjna AOTM uważa za zasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej ,,Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10: J45)" przy wykorzystaniu substancji czynnej omalizumab w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego, jako świadczenia gwarantowanego.

Omalizumab jest jedynym skutecznym lekiem w populacji, do której adresowany jest opiniowany program zdrowotny. W badaniach klinicznych dowiedziono, że stosowanie omalizumabu umożliwia poprawę stanu klinicznego i jakości życia w wąskiej grupie pacjentów, u których standardowe metody leczenia są nieskuteczne.Terapia omalizumabem jest względnie bezpieczna i jest rekomendowana przez międzynarodowe i polskie towarzystwa alergologiczne. Pomimo braku wiarygodnego oszacowania kosztu uzyskania dodatkowego roku życia w pełnym zdrowiu, wyniki opublikowanych analiz ekonomicznych, jak również rekomendacje dotyczące finansowania omalizumabu w innych krajach pozwalają wnioskowad, że stosowanie omalizumabu w ściśle wyselekcjonowanej grupie pacjentów, zgodnie z kryteriami kwalifikacji do opiniowanego programu, może byd opłacalne dla płatnika publicznego.


Dotychczas Rada Konsultacyjna dwukrotnie rozpatrywała zasadnośd finansowania programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej omalizumabem. W ostatnim stanowisku, z dnia 19 stycznia 2009 roku, Rada rekomendowała finansowanie omalizumabu ze środków publicznych, ze względu na skutecznośd tego leku i jego korzystny wpływ na jakośd życia chorych na ciężką astmę.Pozytywnie zaopiniowany program nie został jednak uruchomiony i przedmiotem niniejszego stanowiska jest kolejny, zmodyfikowany projekt programu. Ponadto Radzie Konsultacyjnej przedstawiono nowe dowody naukowe dotyczące skuteczności i bezpieczeostwa analizowanej terapii.Więcej: http://www.aotm.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH