EMA o bezpieczeństwie stosowania kwasu zoledronowego

Z URZĘDU

Autor: URPL/ŁS/rynekaptek.pl   08-04-2015, 13:25

EMA o bezpieczeństwie stosowania kwasu zoledronowego Agencja doszła do wniosku, że ryzyko martwicy żuchwy nadal jest bardzo małe (fot. Fotolia/PTWP)

Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła okresowy przegląd danych dla leku Aclasta (kwas zoledronowy), jednego z leków zawierających bisfosfoniany, którego stosowanie wiąże się z martwicą żuchwy.

Agencja doszła do wniosku, że ryzyko martwicy żuchwy nadal jest bardzo małe, ale zaleciła wprowadzenie szeregu działań w celu zminimalizowania tego zagrożenia, w tym aktualizację druków informacyjnych oraz wprowadzenie karty dla pacjenta z przypomnieniem najważniejszych danych.

EMA planuje wprowadzenie podobnych środków dla innych bisfosfonianów podawanych dożylnie i denozumabu, stosowanych w leczeniu osteoporozy lub zapobiegawczo przeciwko powikłaniom kostnym w chorobach nowotworowych, gdyż ich podawanie wiąże się z ryzykiem martwicy żuchwy.  Podczas przeprowadzanych obecnie i przyszłych ocen okresowych, zaplanowanych na lata 2015 – 2016 planowane jest rozpatrzenie działań jakie należy podjąć w odniesieniu do tych leków.

Więcej: urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH