Europejska Agencja Leków zaleca ograniczenie stosowania szczepionki Pandemrix

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   25-07-2011, 09:22

W związku z rzadkimi przypadkami narkolepsji u młodych ludzi, osobom w wieku poniżej 20 lat, szczepionkę Pandemrix można podawać tylko w przypadku braku sezonowej, triwalentej szczepionki przeciwko grypie.

W związku ze zwiększoną liczbą zgłoszeń o przypadkach narkolepsji u dzieci i młodzieży w Finlandii i Szwecji rozpoczęto przegląd danych na temat szczepionki Pandemrix, by zbadać zależność między podaniem szczepionki a wystąpieniem narkolepsji. Przypadki narkolepsji były zgłaszane podczas akcji szczepień szczepionką pandemiczną przeciw grypie H1N1 pod koniec 2009 r. i na początku roku 2010. Przegląd został dokonany w odniesieniu do sezonowego stosowania szczepionki.

Komitet CHMP wziął pod uwagę wszystkie dostępne dane wskazujące na możliwy związek między szczepionką Pandemrix a narkolepsją by ocenić w jaki sposób informacje te wpływają na stosunek korzyści do ryzyka tej szczepionki. W przeglądzie wzięto pod uwagę wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Finlandii i Szwecji, analizy obserwacji prowadzonych w kilku krajach unijnych i wszystkie opisy pojedynczych przypadków opisanych w Unii Europejskiej.

Do analizy włączono również wstępne wyniki badania epidemiologicznego koordynowanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC) poprzez sieć wymiany informacji pomiędzy instytucjami naukowymi a zajmującymi się zdrowiem publicznym (VAESCO), w którym badano zależność między narkolepsją a podawaniem szczepionek pandemicznych w 8 krajach Unii Europejskiej.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/pl-komunikaty-bezp/komunikat-
w-sprawie-zalecenia-dotyczacego-ograniczenia-stosowania-
szczepionki-pandemrix-z-dnia-21-lipca-2011-r
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH