Gdy na recepcie są nieczytelnie dane...

Z URZĘDU

Autor: OIA w Łodzi/rynekaptek.pl   15-02-2017, 15:29

Gdy na recepcie są nieczytelnie dane... Informacje dla farmaceutów odnośnie postępowania w przypadku nieczytelnych lub błędnych recept

W związku z wątpliwościami dotyczącymi praktycznych aspektów realizacji recepty z nieczytelnymi danymi lekarza, Wydział Gospodarki Lekami Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, jak należy z takimi receptami postępować.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, wystawienie recepty polega na czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty, w tym za pomocą wydruku, treści obejmujące dane określone w rozporządzeniu oraz złożeniu własnoręcznego podpisu osoby wystawiającej receptę.

Ww. rozporządzenie uwzględnia także przypadki, w których osoba wydająca może zrealizować receptę mimo, że nie wpisano wymaganych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem.

Wymienione przepisy wskazują przypadek, gdy na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę.

Zgodnie z rozporządzeniem, osoba wydająca określa go na podstawie posiadanych danych dotyczących osoby wystawiającej receptę, a następnie zamieszcza ten numer na rewersie recepty oraz skała swój podpis.

Resort zdrowia w piśmie z 11 lipca 2016 r. do NRA wskazuje, że w przypadku nieczytelnego imienia lub nazwiska lekarza przy czytelnym PWZ, istnieje możliwość wydania ubezpieczonemu pacjentowi leku z refundacją.

Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem, w przypadku wpisania w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem danych dot. osoby uprawnionej albo świadczeniodawcy (o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia) osoba wydająca określa je na podstawie posiadanych danych, następnie umieszcza je na rewersie recepty i składa swój podpis.

Więcej: www.oia.lodz.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH