GIF interpretuje przepisy dotyczące składania zapotrzebowania na leki

Z URZĘDU

Autor: KOIA/rynekaptek.pl   04-09-2015, 16:39

GIF interpretuje przepisy dotyczące składania zapotrzebowania na leki Zapotrzebowanie musi zawierać pisemne potwierdzenie osoby uprawnionej do wystawiania recepty

- Pismem z dnia 26 sierpnia 2015 r. GIF potwierdził, że do czasu wprowadzenia rozporządzenia, osoba odpowiedzialna za wystawienie zapotrzebowania może dokonać potwierdzenia w dowolny wybrany przez siebie sposób - podaje Śląska Izba Aptekarska.

 


„Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2008 Nr 45 poz. 271) produkty lecznicze i wyroby medyczne wydawane są z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty, lub na podstawie zapotrzebowania uprawnionych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów” - czytamy w piśmie GIF.

Dalej Inspektor wyjaśnia, że wskazane zapotrzebowanie, zgodnie z art. 96 ust. 1a prawa farmaceutycznego, musi zawierać pisemne potwierdzenie osoby uprawnionej do wystawiania recept w zakresie prowadzonej działalności.

Osobami uprawnionymi do wydania potwierdzenia zapotrzebowania, w myśl art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. 2015 poz. 345), są: lekarz ubezpieczenia zdrowotnego oraz felczer ubezpieczenia zdrowotnego, lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, z którymi Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych, lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu, a z którym Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa, pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego i położna ubezpieczenia zdrowotnego, pielęgniarka i położna uprawniona do samodzielnego wykonywania świadczeń z którymi Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych lub umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Ustawa nie wprowadza w tym zakresie żadnych dodatkowych obostrzeń, za wyjątkiem pisemnej formy zapotrzebowania, którego treść musi być jasna, klarowna i czytelna.

Zachowanie formy pisemnej następuje pod rygorem nieważności, tym samym brak zachowania tej formy sprawia, że nie wywołuje ona skutków prawnych, co wiązać się może z obowiązkiem zwrotu uzyskanej refundacji na rzecz NFZ.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH