GIF przypomina: nowe zasady, nowe logo

Z URZĘDU

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   02-07-2015, 10:12

GIF przypomina: nowe zasady, nowe logo Od 1 lipca nowe zasady sprzedaży intrnetowej leków

Internetowa sprzedaż leków może dotyczyć wyłącznie produktów leczniczych wydawanych bez recepty. Ich wysyłka musi odbywać się w warunkach zapewniających jakość produktu leczniczego oraz bezpieczeństwo jego stosowania - informuje GIF.

Zgodnie z przepisem § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych na stronie internetowej apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, na której produkty lecznicze są oferowane do wysyłkowej sprzedaży, zamieszcza się wyraźnie widoczne wspólne logo.

Wspólne logo ma na celu zapewnienie pomocy przy ustalaniu stron internetowych, które legalnie oferują produkty lecznicze w sprzedaży na odległość.

Kliknięcie w omawiane wspólne logo będzie automatycznie odsyłało do strony potwierdzającej, że dana apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny działa legalnie, czyli jest upoważniona do oferowania ludności produktów leczniczych w sprzedaży na odległość - przez Internet, czyli w drodze usług społeczeństwa informacyjnego.

Zgodnie z art. 115 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne Główny Inspektor Farmaceutyczny w Biuletynie Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu udostępnia aktualny wykaz polskich aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych uprawnionych do prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

Opisane powyżej wspólne logo, łączy stronę internetową funkcjonującej legalnie apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego z właściwym dla tej apteki lub punktu wpisem w Krajowym Rejestrze Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestrze Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych, o którym mowa w art. 107 ust. 5 tej ustawy.

Jeżeli na stronie internetowej oferującej produkty lecznicze nie ma opisanego powyżej wspólnego logo lub kliknięcie w znaczek przypominający wspólne logo nie odsyła do strony prowadzonej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie należy dokonywać zakupu produktu leczniczego. Taki zakup jest bowiem niezwykle ryzykowny, gdyż podmiot działa nielegalnie.

Więcej: https://www.gif.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH