GUS: głównymi przyczynami śmierci w Polsce są choroby układu krążenia

Z URZĘDU

Autor: GUS/rynekaptek.pl   11-01-2016, 14:31

GUS: głównymi przyczynami śmierci w Polsce są choroby układu krążenia Na ChUK umiera w Polsce 10 osób na każde 1000 ludności rocznie

Na przestrzeni minionego ćwierćwiecza liczba zgonów w Polsce nie zmieniała się istotnie, w latach 1989-2014 odnotowywano średnio ok. 380 tys. zgonów rocznie. Także natężenie zgonów było dość równomierne - tempo wzrostu było niewielkie i w miarę jednostajne. W omawianym okresie na każde 1000 ludności umierało średniorocznie 10 osób – informuje GUS.

Głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotwory, na które umiera aż 70 proc. osób. Na serce częściej chorują i umierają kobiety oraz mieszkańcy miast. Najwięcej zgonów z przyczyn kardiologicznych notują województwa: świętokrzyskie (59 proc.), podkarpackie (57 proc.) i lubelskie (57 proc.).

Od szeregu lat blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest ChUK. Jednocześnie od kilku lat obserwuje się poprawę w tym zakresie, tj. spadek częstości zgonów z tej przyczyny - w 2013 r. choroby układu krążenia były powodem prawie 46 proc. wszystkich zgonów, podczas gdy w pierwszej połowie lat 90-tych stanowiły ok. 52 proc. ogółu (na początku tego stulecia – prawie 48 proc. ) – czytamy w raporcie.

W 2013 r. z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce ponad 177 tys. osób, co stanowiło 45,8 proc. wszystkich zgonów, tj. na każde 100 tys. ludności kraju 461 osób zmarło w wyniku schorzeń układu krążenia.

Choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet, także umieralność wskutek tych schorzeń jest zdecydowanie wyższa niż wśród mężczyzn.

W 2013 r. w wyniku przyczyn z zakresu ChUK zmarło 95 tys. kobiet, co stanowiło 51 proc. wszystkich ich zgonów (w 1990 r. udział ten wynosił ok. 57 proc. , a w 2000 r. - 53 proc. ). Wśród mężczyzn odsetek jest o ok. 10 punktów procentowych mniejszy i wynosił: w 2013 r. - ok. 41 proc. (82,5 tys. zgonów), w 1990 r. - 48 proc. oraz w 2000 r. - 43 proc. .

Spośród ChUK najwięcej zgonów powoduje choroba niedokrwienna serca (w tym zawał mięśnia sercowego) oraz choroby naczyń mózgowych

W 2012 r. w wyniku tych dwóch grup przyczyn zmarło w Unii Europejskiej ponad 1,1 mln osób; choroba niedokrwienna spowodowała prawie 662 tys. zgonów (blisko 35 proc. zgonów w następstwie ChUK), a choroby naczyń mózgowych – blisko 447 tys. (24 proc. ).

W przypadku mężczyzn choroba niedokrwienna serca była przyczyną niemal co drugiego zgonu kardiologicznego (ponad 40 proc. ), a prawie co trzeciego wśród kobiet (30 proc. ). Z kolei choroby naczyń mózgowych u kobiet stanowiły przyczynę ponad 1/4 zgonów kardiologicznych, a wśród mężczyzn – ponad 1/5.

 Na podstawie wykonanych szacunków dotyczących umieralności można przypuszczać, że jeśli nie nastąpi istotna poprawa w przeciwdziałaniu chorobowości związanej z układem krążenia, można spodziewać się zwiększenia liczby zgonów na skutek tej grupy przyczyn i wzrostu ich udziału w liczbie zgonów ogółem, co będzie miało zapewne również przełożenie na całkowitą umieralność ludności Polski.

Realizacja efektywnych programów dotyczących zdrowia publicznego może zmniejszyć ryzyko wzrostu umieralności implikowanej starzeniem się struktury ludności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH