Ile czasu ma apteka na wystawienie faktury?

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   11-12-2017, 13:55

Ile czasu ma apteka na wystawienie faktury? Na wystawionej fakturze data wystawienia winna być zgodna z datą wystawienia faktury (Fot. Archiwum)

Śląska Izba Aptekarska przypomina, że zgodnie z ustawą o VAT, fakturę wystawia się do trzech miesięcy po dokonaniu sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym.

Jak pisze SIA, w związku z często powtarzającym się pytaniem, do jakiego terminu sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie pacjenta, Izba informuje, że zgodnie z art. 106 b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT nabywca ma prawo zwrócić się w terminie do 3 miesięcy - licząc od końca miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę - z żądaniem wystawienia faktury.

Doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej wyjaśnia, że fakturę wystawia się do trzech miesięcy po dokonaniu sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym.

Na wystawionej fakturze data wystawienia winna być zgodna z datą wystawienia faktury, natomiast data sprzedaży powinna pokrywać się z datą z paragonu fiskalnego. Nabywca musi oddać paragon, który zgodnie z art.106 h ust. 1 ww. ustawy sprzedawca dopina do egzemplarza pozostającej u niego faktury.

W ustawie o VAT jest szereg innych terminów związanych z wystawianiem faktur, cytowany powyżej przepis i termin dotyczy sprzedaży wcześniej zafiskalizowanej, czyli odnosi się też do sprzedaży aptecznej.

SIA tłumaczy, że termin trzymiesięczny jest obligujący dla sprzedawcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawić fakturę nawet po trzech miesiącach. Sprzedaż jest opodatkowana w miesiącu fiskalizacji, faktura jest dla odbiorcy innym rodzajem dokumentu potwierdzającego sprzedaż (paragon oddaje), jeżeli dotyczy osoby fizycznej pozostaje u nas bez księgowania.

Zwraca uwagę, że jeżeli faktura dotyczy podmiotu gospodarczego (odbiorca podał nam NIP), taka faktura wystawiona po złożeniu deklaracji VAT i wysłaniu pliku JPK wymaga korekty JPK.

Należy wówczas w pliku JPK pomniejszyć obrót wynikający z raportu fiskalnego o wartość faktury i dopisać do rejestru fakturę z wszystkimi wymaganymi danymi odbiorcy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH