Informacja ws. stosowania gadolinowych środków kontrastowych

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   09-01-2018, 11:12

Informacja ws. stosowania gadolinowych środków kontrastowych Komunikat ws. gadolinowych środków kontrastowych stosowanych w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (Fot. Archiwum)

Analiza przeprowadzona przez EMA potwierdza, że po stosowaniu gadolinowych środków kontrastowych w tkankach mózgu gromadzą się niewielkie ilości gadolinu.

W związku z powyższym, URPL z porozumieniu z Europejską Agencją Leków wydał zaktualizowane zalecenia po ocenie gromadzenia się gadolinu w mózgu i innych tkankach.

Stwierdzono, iż większa ilość gadolinu gromadzi się w mózgu w przypadku stosowania liniowych środków gadolinowych niż środków o budowie pierścieniowej (makrocyklicznej).

Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że gromadzenie się w mózgu gadolinu pochodzącego z któregokolwiek produktu jest szkodliwe dla pacjentów.

Z uwagi na fakt, że długofalowe ryzyko związane z gromadzeniem się gadolinu w mózgu nie jest znane, EMA zaleca, aby na terenie Unii Europejskiej zawiesić obrót dożylnymi środkami kontrastowymi o budowie liniowej, z wyjątkiem kwasu gadoksetowego i kwasu gadobenowego, które pozostają dostępne wyłącznie do badań obrazowych wątroby.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH