Internetowe Konto Pacjenta – opublikowano projekt ustawy

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   19-03-2018, 12:07

Internetowe Konto Pacjenta – opublikowano projekt ustawy Dane gromadzone w Systemie Monitorowania Dostępności do Świadczeń Opieki Zdrowotnej są jawne - zakłada projekt (Fot. Archiwum)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta. Będzie ono zbiorem informacji o danych medycznych pacjenta, w tym realizowanych w aptece lekach.

Do ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadzono zmiany:

- do punktu 2 dodano pkt 2a w brzmieniu: „apteka – aptekę ogólnodostępną i punkt apteczny w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne”.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta – modułu Elektronicznej Platformy Gromadzenia Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, w którym są przetwarzane dane określające usługobiorcę wraz z zasobami SIM oraz systemu RUM-NFZ, przyporządkowanymi do tego usługobiorcy.

System RUM-NFZ udostępnia SIM dane dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej oraz dane dotyczące realizacji na leki refundowane.

Dane gromadzone w Systemie Monitorowania Dostępności do Świadczeń Opieki Zdrowotnej są jawne.

Udostępnienie jednostkowych danych medycznych z systemu teleinformatycznego usługodawcy lub SIM następuje za zgodą usługobiorcy.

Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

"Dziś do konsultacji skierowaliśmy ustawę o Internetowym Koncie Pacjenta. To będzie miejsce w którym pacjent będzie mógł skorzystać z e-usług w systemie ochrony zdrowia" - podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, cytując słowa wiceministra Janusza Cieszyńskiego, który w poniedziałek, 19 marca, bierze udział w briefingu prasowym dotyczącym m.in. e-recept i projektu ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta.

Wiceminister podkreślił, że korzyścią z Internetowego Konta Pacjenta będzie przede wszystkim dostęp do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach. Dodał, że założenie konta będzie proste. - Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na uczciwych warunkach - ocenił.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH