Izba przypomina metodę nakładania kar umownych na apteki

Z URZĘDU

Autor: OIA w Łodzi/rynekaptek.pl   12-04-2018, 14:28

Izba przypomina metodę nakładania kar umownych na apteki Izba przypomina o metodzyne nakładania kar umownych na apteki, opracowanej przez NFZ (Fot. Archiwum)

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi przypomina metodykę postępowania w NFZ przy określaniu wymiaru kar umownych nakładanych na apteki.

W związku ze zwiększoną ilością kontroli przeprowadzanych w aptekach przez NFZ i nakładanych kar za nieprawidłowości w realizacji recept lekarskich, OIA w Łodzi informujemy o metodyce postępowania w NFZ przy określaniu wymiaru kar umownych nakładanych na apteki.

Jednolita metodyka postępowania w NFZ przy określaniu wymiaru kar umownych nakładanych na apteki dotyczy ustalania wysokości kary umownej, o której mowa w § 8 ust. 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, dalej OWU dla aptek.

Przedmiotowa metodyka pozwoli na jednolite stosowanie kar w kontrolach prowadzonych przez OW NFZ, dotyczących realizacji recept w sytuacji podobnych, najczęściej występujących nieprawidłowości, poprzez wprowadzenie:

- wzoru do obliczania kary w postępowaniach kontrolnych dotyczących kontroli aptek, uwzględniającego kryteria wymienione w § 8 ust. 8 OWU dla aptek,

- katalogu wybranych istotnych nieprawidłowości występujących w aptekach przy realizacji recept podzielonych na trzy kategorie wagowe.

NFZ jednocześnie zwraca uwagę, iż metodyka nie wyczerpuje zagadnień, które mogą wystąpić w toku kontroli prowadzonych przez OW NFZ w aptekach, w tym w szczególności wszystkich mogących potencjalnie wystąpić nieprawidłowości.

W związku z tym, w przypadku, gdy wyliczona - na podstawie ww. metodyki - kara umowna jest niewspółmiernie wysoka lub niska w stosunku do całokształtu ustaleń, okoliczności i uwarunkowań danej kontroli, wówczas o wysokości kary powinien zdecydować dyrektor OW NFZ w oparciu o zebrany w toku kontroli materiał dowodowy z uwzględnieniem wagi, zakresu oraz przyczyn stwierdzonych nieprawidłowości.

Fundusz wskazuje, że wyjątkiem uzasadniającym odstąpienie od stosowania przedmiotowej metodyki mogą być postępowania, w których kontrolowano tylko jeden okres sprawozdawczy lub stwierdzono tylko jedną błędną receptę. Odstąpienie od stosowania ww. metodyki wymaga wskazania uzasadnienia na piśmie.

Więcej: https://www.oia.lodz.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH