Jak Ministerstwo Zdrowia zinterpretuje te przepisy?

Z URZĘDU

Autor: Częstochowska OIA/rynekaptek.pl   21-02-2017, 13:33

Jak Ministerstwo Zdrowia zinterpretuje te przepisy? Zdaniem OIA w Częstochowiei, jeżeli koniec terminu realizacji recepty przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego

W związku z pytaniami kierowanymi przez farmaceutów i pacjentów, częstochowska OIA zwróciła się z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o dokonanie interpretacji kwestii związanej z upływem terminu do realizacji recept lekarskich.

Zdaniem częstochowskiej OIA, istnieje sprzeczność pomiędzy przyjętą jakiś czas temu interpretacją NFZ, a przepisami kodeksu cywilnego, który stanowi, iż w przypadku, gdy ostatni dzień terminu przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego.

Jak wskazuje Izba, w przedmiotowej sprawie, zgodnie z art. 96a ust. 7 ustawy z września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.

Przepis ten stanowi ogólną zasadę, od której odstępstwa są przewidziane m.in. w odniesieniu do recept antybiotyki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane zza granicy czy preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta.

Jak podkreśla Izba, ani ww. przepis ustawy ani rozporządzenia nie przewiduje poszczególnych regulacji w zakresie sposobu obliczania terminu realizacji recept. Należy więc zastosować w tym zakresie, stosownie do treści art. 110 kodeksu cywilnego, zasady ogólne, przewidziane w odpowiednich przepisach tego kodeksu.

Termin realizacji recept został określony w dniach (nie więcej niż 30 dni od daty wystawienia), a zatem, jak zaznacza Izba, stosownie do treści art. 111 kc. kończy się on z upływem ostatniego dnia , natomiast przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia wystawienia stosownej recepty.

Ponadto, stosownie do treści art. 115 kc. jeżeli koniec terminu realizacji recepty przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego.

Zdaniem OIA w Częstochowie, powyższa interpretacja jest uzasadniona, jednak NFZ przyjmuje tutaj odmienne stanowisko.

W ocenie Funduszu, w przypadku, gdy ostatni dzień terminu ważności recepty przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa o godzinie 24.00 tego samego dnia.

Izba wskazuje, że brak jest podstaw prawnych do wyłączenia art. 115 kc. w odniesieniu do terminów określonych w treści art. 96a ust. 7 ustawy z 2001 r. Prawo farmaceutyczne.

Więcej: http://www.czestochowa.oia.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH