Jakie najczęściej uchybienia popełniają apteki?

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   13-12-2017, 13:08

Jakie najczęściej uchybienia popełniają apteki? NFZ publikuje informacje o wynikach kontroli aptek w III kw. 2017 r. (Fot. Archiwum)

W III kwartale 2017 roku NFZ przeprowadził w aptekach łącznie 202 postępowania kontrolne. 197 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych.

Jak podaje NFZ, w 21 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (71 postępowań) lub oceną pozytywną i jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (110 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości m.in.: w zakresie danych niezbędnych do realizacji recepty na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę oraz świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki.

Wykazano, że dochodziło do realizacji recept pomimo braku, niepełnych lub nieczytelnych danych pacjenta bądź osoby uprawnionej do wystawiania recept, w tym: brak podpisu, pieczątki przy zaordynowanych lekach bądź naniesionych poprawkach, nieprawidłowe lub niepełne dane dotyczące przepisanych leków, czy niespełniające wymogów rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, jak np. realizacja recept przed datą realizacji.

Dochodziło także do dzielenia opakowań leków refundowanych bądź wydania bezpłatnie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzeni.

Poza tym dokonywano realizacji recept niezgodnie z odpłatnością określoną na recepcie, jak też wydano lek nieprzepisany na recepcie.

Do nieprawidłowości chodziło również w zakresie prawidłowego otaksowania recepty i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ. Chodzi o przekazywanie przez apteki w komunikacie elektronicznym innych danych niż odczytane ze zrealizowanych recept w aptekach, w tym: daty wystawienia recepty, EAN leku, PESEL pacjenta, REGON świadczeniodawcy, numer prawa wykonywania zawodu lekarza, identyfikator oddziału NFZ bądź niesprawozdanie danych będących na recepcie.

Więcej: http://nfz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH