KOIA: farmacueci pytają, Izba odpowiada

Z URZĘDU

Autor: koia.kielce.pl/ rynekaptek.pl   29-03-2017, 10:29

KOIA: farmacueci pytają, Izba odpowiada Jeśli masz wątpliwości, zapytaj

Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska uzupełniła listę pytań i odpowiedzi na pojawiające się pytania farmaceutów przy wydawaniu leków. Wśród wątpliwości jest na przykład czy za paski do glukometrów można wydawać zamienniki na tych samych zasadach jak za leki?

Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie brzmi, że tak - zgodnie z art. 44 ustawy o refundacji, można wydawać odpowiedniki wyrobów medycznych.

Kolejne pytanie dotyczy realizacji recepty wystawionej na ZK - lekarz przy leku Dermovate maść zaznaczył odpłatność 100%. Czy taką Rp realizuję na ZK czy na 100%?

Odpowiedź: Dermovate z tak wystawionej recepty należy wydać ze 100% odpłatnością.

Inny farmaceuta pyta czy czy na recepcie na lek recepturowy z efedryną musi być zapisana jej ilość słownie oraz sposób dawkowania?

Odpowiedź: zapis słowny nie jest wymagany. Dawkowanie również nie jest obowiązkowe, ale dla bezpieczeństwa dobrze jak jest i przeprowadzona jest kontrola dawek, szczególnie przy lekach ad usum internum.

Z kolei inny aptekarz ma problem z lekarzem, z przychodni obok, który wpisuje tylko datę i podpisuje się na recepcie, natomiast całość wypisana jest innym charakterem i długopisem (przez pielęgniarkę). Nie ma poprawek ani dodatkowych pieczątek lekarza. Czy podczas kontroli z funduszu mogą być problemy z takimi receptami?

Odpowiedź: Tak wystawiane recepty mogą być realizowane zniżkowo.

Więcej: http://www.koia.kielce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH