KOIA: farmacueci pytają, Izba odpowiada

Z URZĘDU

Autor: koia.kielce.pl/ rynekaptek.pl   29-03-2017, 10:29

KOIA: farmacueci pytają, Izba odpowiada Jeśli masz wątpliwości, zapytaj

Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska uzupełniła listę pytań i odpowiedzi na pojawiające się pytania farmaceutów przy wydawaniu leków. Wśród wątpliwości jest na przykład czy za paski do glukometrów można wydawać zamienniki na tych samych zasadach jak za leki?

Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie brzmi, że tak - zgodnie z art. 44 ustawy o refundacji, można wydawać odpowiedniki wyrobów medycznych.

Kolejne pytanie dotyczy realizacji recepty wystawionej na ZK - lekarz przy leku Dermovate maść zaznaczył odpłatność 100%. Czy taką Rp realizuję na ZK czy na 100%?

Odpowiedź: Dermovate z tak wystawionej recepty należy wydać ze 100% odpłatnością.

Inny farmaceuta pyta czy czy na recepcie na lek recepturowy z efedryną musi być zapisana jej ilość słownie oraz sposób dawkowania?

Odpowiedź: zapis słowny nie jest wymagany. Dawkowanie również nie jest obowiązkowe, ale dla bezpieczeństwa dobrze jak jest i przeprowadzona jest kontrola dawek, szczególnie przy lekach ad usum internum.

Z kolei inny aptekarz ma problem z lekarzem, z przychodni obok, który wpisuje tylko datę i podpisuje się na recepcie, natomiast całość wypisana jest innym charakterem i długopisem (przez pielęgniarkę). Nie ma poprawek ani dodatkowych pieczątek lekarza. Czy podczas kontroli z funduszu mogą być problemy z takimi receptami?

Odpowiedź: Tak wystawiane recepty mogą być realizowane zniżkowo.

Więcej: http://www.koia.kielce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH