Komunikat NIA w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   12-08-2011, 12:06

Komunikat NIA w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept

Komunikat z drugiej konferencji uzgodnieniowej nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept.

 10 sierpnia 2011 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyła się druga konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept. Naczelną Radę Aptekarską reprezentowali: prezes NRA Grzegorz Kucharewicz oraz wiceprezesi NRA Marek Jędrzejczak i Krzysztof Przystupa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele okręgowych izb aptekarskich. W imieniu Biura Prawnego Naczelnej Izby Aptekarskiej w konferencji uczestniczył radca prawny Krzysztof Baka.

Stanowisko samorządu aptekarskiego przedstawił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, który podkreślił, że rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept musi być zgodne z zakresem określonym w delegacji ustawowej. Tymczasem przekazany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zawiera przepisy wykraczające poza delegację wynikająca z ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nie brak w nim także zapisów absurdalnych, godzących wręcz w zasadę przyzwoitej legislacji. Wspomniany projekt narusza podstawowe zasady prawa cywilnego, w szczególności zasadę równorzędności stron stosunku prawnego.

Prezes NRA Grzegorz Kucharewicz wskazał na antypacjencki charakter projektowanego rozporządzenia. Należyte wykonywanie umowy, zawartej w celu realizacji praw pacjenta do leków, w stworzonym systemie może prowadzić wręcz do pozbawienia lub ograniczenia tych praw. W tej sytuacji treść umowy będzie sprzeczna z jej celem. Ponadto oparcie zakresu i sposobu realizacji konstytucyjnych praw pacjentów do refundowanych leków na cywilnoprawnym zobowiązaniu apteki wobec NFZ, a nie na powszechnie obowiązujących przepisach prawa, stanowi oczywiste i bezprecedensowe naruszenie art. 68 Konstytucji RP, a także art. 31 Konstytucji RP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH