Kontrole w aptekach w II kwartale 2016 roku

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   31-08-2016, 15:09

Kontrole w aptekach w II kwartale 2016 roku NFZ o nieprawidłowościach w realizowaniu recept na leki refundowane.

W II kwartale 2016 r. Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 224 postępowania kontrolne w aptekach, z czego 199 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych.

W 31 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (96 postępowań) lub oceną pozytywną i jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (97 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości m.in.: w zakresie danych niezbędnych do realizacji recepty na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę oraz świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki.

Te nieprawidłowości dotyczyły na przykład realizacji recept pomimo braku niepełnych lub nieczytelnych danych pacjenta bądź osoby uprawnionej do wystawiania recept, w tym: brak podpisu, pieczątki przy zaordynowanych lekach bądź naniesionych poprawkach; brak lub błędna data wystawienia recepty.

Zdarzały się także braki na rewersie recepty imienia i nazwiska osoby wydającej lek w formie nadruku lub pieczęci bądź brak podpisu osoby wydającej.

Nieprawidłowości dotyczyły również zakresu dzielenia opakowań leków refundowanych, a także dochodziło do realizacji recept refundowanych wystawionych jednocześnie na leki z grup N lub P wraz z innymi lekami refundowanymi.

Kontrola ujawniła też nieprawidłowości w zakresie prawidłowego otaksowania recepty i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ, takie jak: niepełne lub nieprawidłowe otaksowanie recept, niesprawozdanie uprawnień dodatkowych pacjenta czy przekazywanie przez apteki w komunikacie elektronicznym innych danych niż odczytane ze zrealizowanych recept w aptekach.

Podczas kontroli, okazało się, że występowały braki w informowaniu lub nieterminowym informowaniu w formie pisemnej lub elektronicznej oddziału wojewódzkiego Funduszu o każdej zmianie ewidencji osób zatrudnionych w aptece.

NFZ dopatrzyło się również rozbieżności dotyczących pełnienia funkcji kierownika apteki oraz prawdopodobieństwo sfałszowania podpisu kierownika apteki na zestawieniach zbiorczych recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH