"Lekarzu! Upewnij się, że farmaceuta poinformował..."

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   05-02-2018, 13:24

"Lekarzu! Upewnij się, że farmaceuta poinformował..." Resort zdrowia radzi, co zrobić z nienadającą się do użytku szczepionką (fot. archiwum)

Na stronach MZ jest opublikowana informacja na temat przechowywania szczepionek. Jej problemem jest to, że zalecenia kieruje pod adresem farmaceuty i lekarza, ale tylko po to, by ten upewnił się, że farmaceuta poinformował pacjenta o szczególnych warunkach przechowywania i przewozu szczepionek....

"Szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego, co oznacza, że każdy preparat jest szczególnie wrażliwy na warunki przechowywania i transportu – głównie na zmiany temperatury. Podanie szczepionki, która była nieprawidłowo przechowywana lub transportowana, może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby, której zostanie podana" - napisano w informacji.

Szczepionka powinna być przechowywana w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni.

Resort zdrowia wydał też odezwę do farmaceutów:

"Farmaceuto! Sprzedając szczepionkę poinformuj kupującego o szczególnych warunkach przechowywania i przewozu szczepionek. Jeśli to konieczne, wydaj również termoizolacyjne opakowanie. Jeśli tego nie zrobisz, pacjent może oddać  szczepionkę do apteki i żądać zwrotu pieniędzy".

oraz lekarza:

"Lekarzu! Upewnij się, że farmaceuta poinformował pacjenta o szczególnych warunkach przechowywania i przewozu szczepionek. Ustal, czy pacjent przechowywał szczepionkę z zachowaniem zasad „zimnego łańcucha”. Jeśli nie masz pewności, że zachowano te zasady lub doszło do ich naruszenia, nie podawaj tej szczepionki".

Resort również radzi, co zrobić z nienadającą się do użytku szczepionką: "Jeśli błąd był po stronie pacjenta, należy szczepionkę zniszczyć zgodnie z lokalnymi procedurami. Jeśli informacja od farmaceuty była niewłaściwa lub niepełna, szczepionkę należy zwrócić do apteki".

Nie ma nic o odpowiedzialności gabinetów lekarskich i przychodni, które również przechowują szczepionki i powinny w związku z tym zapewnić właściwe warunki. Nie zawsze tak się dzieje, o czym świadczą wydarzenia z ostatnich dni. Z powodu huraganu i braku dostaw prądu, część przychodni nie była w stanie zapewnić warunków do przechowywania szczepionek w odpowiedniej temperaturze.

Co więcej, jak obecnie zapewnia wiceszef resortu, "według ustaleń, szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego".

W tym działaniu dochodzi do nierównego traktowania podmiotów: aptek i przychodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH