Leki mają podobne barwy, pacjenci je mylą

Z URZĘDU

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   03-04-2018, 08:38

Leki mają podobne barwy, pacjenci je mylą Pacjenci, którym przepisano oba te leki, powinni zachować ostrożność, aby ich nie pomylić (fot. archiwum)

URPL informuje o zdarzeniach wynikających z podobieństwa szybkodziałającej insuliny Fiasp z insuliną długodziałającą Tresiba. Pomyłki spowodowane są podobną barwą produktów.

Barwa wkładów, wstrzykiwaczy i fiolek szybkodziałającej insuliny Fiasp zmieniana jest  z żółtej na czerwono-żółtą w związku ze stwierdzonymi przypadkami, w których pacjenci przez pomyłkę wstrzykiwali sobie Fiasp zamiast insuliny długodziałającej Tresiba (dostępnej w UE w formie zielonych wkładów i wstrzykiwaczy) lub na odwrót.

Takie pomyłki, spowodowane podobną barwą produktów, zwłaszcza przy słabym oświetleniu, mogą powodować hipo- lub hiperglikemię (niski lub wysoki poziom glukozy we krwi), co może prowadzić do ciężkich zaburzeń.

Pacjenci, którym przepisano oba te leki, powinni zachować ostrożność, aby ich nie pomylić, a pracownicy ochrony zdrowia powinni uświadomić pacjentom ryzyko, szczególnie w okresie, gdy  produkty Fiasp barwy żółtej są nadal dostępne. Farmaceuci otrzymają pismo z tymi informacjami i  terminami wprowadzenia czerwono-żółtych produktów Fiasp w danym kraju.

Fiasp i Tresiba to leki zawierające insulinę stosowaną do kontrolowania poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Fiasp to szybkodziałająca insulina (insulina aspart) przeznaczona do wstrzykiwania w czasie posiłków, natomiast Tresiba (insulina degludec) ma długi czas działania i jest wstrzykiwana raz dziennie. Za pomocą tych dwóch leków pacjenci mogą kontrolować poziom glukozy we krwi w ciągu dnia.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH