LOIA ws. uwidaczniania cen produktów w aptekach

Z URZĘDU

Autor: LOIA/rynekaptek.pl   16-09-2016, 09:29

LOIA ws. uwidaczniania cen produktów w aptekach Lubuska OIA ws. rozporządzenia, które reguluje kwestię uwidaczniania cen produktów sprzedawanych w aptekach.

Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska, w związku z pojawiającymi się w aptekach kontrolami Inspekcji Handlowej pod kątem uwidacznia detalicznych cen towarów przeznaczonych do sprzedaży informuje, jakie rozporządzenie reguluje tę kwestię.

Uwidocznienie detalicznych cen towarów przeznaczonych do sprzedaży w aptekach, reguluje Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług ( Dz. U. RP z 2015 r. poz. 2121), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Jak podaje Izba, zgodnie z par. 3.1. wymienionego rozporządzenia: „Cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów, na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy”.

Natomiast na podstawie par. 7 cyt. rozporządzenia „ Wymogu uwidaczniania cen jednostkowych nie stosuje się do: pkt 4: „produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2008 r. Nr 45 poz. 271, z późn. zm.)”.

Izba zwraca uwagę na art. 2 pkt 32 Prawa farmaceutycznego, który brzmi: „produktem leczniczym — jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne”.

W przypadku innych produktów sprzedawanych w aptece, poza leczniczymi, należy odnieść się do regulacji znajdującej się w par. 8. 1 i 2 wymienionego rozporządzenia, który brzmi: „W cenniku uwidacznia się ceny towarów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej umieszczonych w miejscu niedostępnym lub niewidocznym dla konsumentów. Cenniki wywiesza się, wykłada lub udostępnia w inny sposób w miejscu sprzedaży towarów.”

Izba przypomina, że produkty będące w bezpośrednim dostępie dla pacjentów, muszą mieć widoczną cenę jednostkową ( par. 3.1 w/w rozporządzenia).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH