Lubelska OIA ws. wydawania z apteki dzielonych opakowań leku refundowanego

Z URZĘDU

Autor: Lubelska OIA/rynekaptek.pl   22-08-2016, 11:42

Lubelska OIA ws. wydawania z apteki dzielonych opakowań leku refundowanego OIA w Lublinie przypomina o zasadach wydawania opakowań leków.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie wydał komunikat w związku z pytaniami dotyczącymi możliwości wydawania z apteki dzielonych opakowań leku refundowanego.

Prezes przypomina, że zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 62 z późn. zm.) tj:

„§ 18. 1. Refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne wydaje się:

1) w pełnych opakowaniach określonych w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, z uwzględnieniem § 19;… …

… …§ 19. Jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku, a pacjent otrzyma lek oznakowany datą ważności i numerem serii w opakowaniu własnym apteki, osoba wydająca antybiotyk do stosowania wewnętrznego, lek przepisany w postaciach parenteralnych, lek posiadający kategorię dostępności „Rpw” lub leki zawierające substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P oraz leki zawierających środki odurzające z grupy II-N określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, dzieli ilość leku zawartą w opakowaniu, do ilości maksymalnie zbliżonej do ilości określonej na recepcie, jednak nie większej niż ilość określona przez osobę wystawiającą receptę; dzieleniu nie podlegają opakowania bezpośrednie.”

Refundowane leki powinny być wydawane z apteki w pełnych opakowaniach (oczywiście za wyjątkiem sytuacji opisanych w § 19 w/w rozporządzenia) – czytamy w komunikacie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH