Lubuska OIA o zasadach uwidaczniania cen

Z URZĘDU

Autor: Lubuska OIA/rynekaptek.pl   01-12-2016, 13:50

Lubuska OIA o zasadach uwidaczniania cen Lubuska OIA w sprawie kontroli PIH w aptekach.

Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska w Zielonej Górze przypomina, że jedna z kontrolowanych aptek przekazała informację, "iż Inspektor PIH za uchybienie uznał brak udostępnionego dla pacjentów aktualnego cennika leków refundowanych".

Zasady uwidaczniania cen detalicznych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług. Rozporządzenie weszło w życie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Izba informuje, że przypomnienie o rozporządzeniu ma związek z nasilającymi się kontrolami w aptekach Lubuskiej Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej pod kątem uwidacznia detalicznych cen towarów przeznaczonych do sprzedaży (przeliczania ceny wg objętości, masy, sztuki).

Jak wskazuje Lubuska OIA, zgodnie z par. 3.1. wymienionego rozporządzenia: „Cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów, na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy”.

Z kolei, na podstawie par. 7 cyt. rozporządzenia „ Wymogu uwidaczniania cen jednostkowych nie stosuje się do: pkt 4: „produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

Art. 2 pkt 32 Prawa farmaceutycznego brzmi: „produktem leczniczym — jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne".

Izba wskazuje, że kwestię innych produktów sprzedawanych w aptece, poza leczniczymi, reguluje par. 8. 1 i 2 wymienionego rozporządzenia o brzmieniu: "W cenniku uwidacznia się ceny towarów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej umieszczonych w miejscu niedostępnym lub niewidocznym dla konsumentów. Cenniki wywiesza się, wykłada lub udostępnia w inny sposób w miejscu sprzedaży towarów".

Natomiast produkty będące w bezpośrednim dostępie dla pacjentów, muszą mieć widoczną cenę jednostkową ( par. 3.1 w/w rozporządzenia) oraz zgodnie z Art. 4.1 Ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług.

- Wymagane jest podanie także ceny produktu przeliczonej na 100 ml w przypadku np. szamponów, balsamów, olejków i innych płynów, kremów, a także ceny za 1 kapsułkę, tabletkę - suplementu diety – przypomina LOIA.

Izba podała, że jedna z kontrolowanych aptek przekazała informację, "że Inspektor PIH za uchybienie uznał brak udostępnionego dla pacjentów aktualnego cennika leków refundowanych".

Zwróciła uwagę, że za brak w/w cen, PIH zamierza nakładać na apteki wysokie kary finansowe.

Więcej: http://loia.zgora.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH