Ludzie piszą petycje, resort na nie odpowiada

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 15:23

Ludzie piszą petycje, resort na nie odpowiada

Resort zdrowia dokonał podsumowania reakcji na petycje kierowane na ręce ministra zdrowia w 2015 roku. Łącznie w ubiegłym roku rozpatrzono 14 petycji.

Wśród 14 petycji, resort zdrowia rozpatrywał m.in:

- Petycję z dnia 14 sierpnia 2015 r. na rzecz pacjentów diabetologicznych w ramach projektu „Cukrzyca bez powikłań”, która dotyczyła konieczności zapewnienia odpowiedniej opieki diabetologicznej chorym na cukrzycę w Polsce, na jaką mogą już liczyć pacjenci w większości krajów Unii Europejskiej.

Wnioskodawcy zostali poinformowani, iż trwają prace nad przygotowaniem warunków realizacji świadczenia „diabetologiczna porada edukacyjna”, które zostaną zaproponowane przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia „koszykowego” z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Petycję z dnia 14 października 2015 r. w sprawie refundacji skutecznych leków w rzadkich nowotworach szpiku, przesłaną przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych i Grupę Wsparcia Chorych na Nowotwory Mieloproliferacyjne podpisana przez 1361 sygnatariuszy, wnioskująca o udostępnienie skutecznego, nowoczesnego leczenia pacjentom chorym na mielofibrozę i inne rzadkie nowotwory krwi, w szczególności dotycząca finansowania ze środków publicznych leku zawierającego substancję czynną ruksolitynib.

Wnioskodawcy zostali poinformowani, że po przeprowadzeniu postępowań administracyjnych, wszczętych w związku ze złożeniem przez uprawniony podmiot wniosków o objęcie refundacją i ustalenie urzędowych cen leku Jakavi (ruksolitynib) w ramach programu lekowego: Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej, Minister Zdrowia w dniu 9 listopada 2015 r. wydał decyzje administracyjne, w których odmówił objęcia refundacją ww. leku w ramach wnioskowanego programu.  

- Petycję z października 2015 r. w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne. W związku z dopuszczeniem do sprzedaży na terytorium RP środka „ellaOne” do Ministra Zdrowia wpływały apele o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, które uchronią kobiety przed poważnymi konsekwencjami jakie niesie dla ich organizmu octan uliprystalu.

Wnioskodawcy zostali poinformowani, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w zakresie produktów leczniczych z grupy ATC G03A wprowadzają możliwość otrzymania tych produktów na podstawie recepty lekarskiej, co zapewni pacjentom bezpieczeństwo i gwarancję, iż stosowanie wyżej wymienionych środków odbywało się będzie pod właściwym nadzorem osób wykwalifikowanych, oraz że nie dojdzie do potencjalnie niebezpiecznych interakcji z innymi produktami leczniczymi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH