Minister zdrowia uczestnikiem międzynarodowej debaty dot. bezpieczeństwa pacjenta

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   17-04-2018, 09:23

Minister zdrowia uczestnikiem międzynarodowej debaty dot. bezpieczeństwa pacjenta Minister Szumowski wziął udział w Światowym Ministerialnym Szczycie dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta (Fot. Archiwum)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wziął udział w Światowym Ministerialnym Szczycie dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta, który odbył się w Tokio. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że bezpieczeństwo pacjenta jest wyzwaniem o charakterze globalnym, a związku z tym konieczna jest współpraca międzynarodowa.

W dniach 13-14 kwietnia minister Łukasz Szumowski uczestniczył w spotkaniu ministrów zdrowia w Tokio dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta.

W drugim dniu szczytu, minister zdrowia zabrał głos w dyskusji przy okrągłym stole. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, jak istotnym elementem systemu ochrony zdrowia w Polsce jest bezpieczeństwo pacjenta. - W Polsce funkcjonuje jedna z najstarszych instytucji w naszej części Europy, zajmująca się tą tematyką - Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia- argumentował minister. Opisał także system akredytacji i funkcjonowania CJM.

Minister Szumowski mówił również o trwających pracach nad projektem ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która w sposób kompleksowy będzie się odnosić do tematu jakości w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta i monitorowania zdarzeń niepożądanych. W kontekście działań krajowych Minister wspomniał również o planowanym wprowadzeniu w Polsce e-recepty, która również będzie mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Minister Zdrowia zwrócił uwagę na fakt, że bezpieczeństwo pacjenta jest wyzwaniem o charakterze globalnym, a związku z tym konieczna jest współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń w tym zakresie.

Coroczne spotkania Ministrów Zdrowia w ramach Światowego Ministerialnego Szczytu dotyczącego bezpieczeństwa pacjenta mają swoje źródło w inicjatywie Ministrów Zdrowia Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. W przypadku tegorocznej konferencji organizowanej w Tokio przez Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej Japonii hasłami przewodnimi są: koncentracja na pacjencie oraz jego uczestnictwo w procesie leczenia – przestrzeganie tych dwóch zasad ma być kluczem dla zapewnienia bezpiecznej oraz wysokiej jakości opieki medycznej.

W szycie udział wzięli przedstawiciele z 46 państw oraz 6 organizacji międzynarodowych. Na zakończenie szczytu przyjęta została Deklaracja z Tokio dotycząca bezpieczeństwa pacjenta.

Więcej: https://www.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH