MZ: celem jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   14-07-2016, 11:29

MZ: celem jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych Resort chce zmiejszenia dopłat pacjentów do wyrobów medycznych, które są dla niech niezbędne

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących wprowadzenia dopłat pacjentów do wyrobów medycznych. Nowelizacja nie będzie skutkowała dodatkowymi kosztami dla podmiotów - zapewnia MZ.

"Możliwość uzyskania za dopłatą dostępu do wyrobów medycznych wyższej jakości jest zmianą oczekiwaną i postulowaną przez pacjentów. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu listy refundowanych wyrobów medycznych" – informuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie resort analizuje kwestie związane z dostosowaniem wyrobów medycznych do potrzeb pacjentów i wymagań wynikających ze stanu ich zdrowia.

Rozważane jest m.in. uszczegółowienie przepisów. Resort przypomina dodatkowo o  wydłużeniu terminu konsultacji projektu do 25 lipca, by każdy zainteresowany mógł zapoznać się z projektem i zgłosić swoje uwagi.

Cele projektowych zmian zakładają:
• zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych,
• maksymalnie zmniejszenie dopłat pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie,
• zapewnienie pacjentom dostępu do wyrobów o najwyższej potwierdzonej jakości.

Zgodnie z założeniem, nową procedurą zostanie objęta część grup wyrobów medycznych, wskazanych przez ministra zdrowia w rozporządzeniu. Przed jego wydaniem minister zasięgnie opinii prezesa AOTMiT.

Jak zapewnia resort, nowelizacja nie będzie skutkowała dodatkowymi kosztami dla podmiotów, z których wyrobów medycznych korzystają obecnie pacjenci w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ (także w ramach hospitalizacji).

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH