MZ: do połowy 2017 co najmniej o 10 proc. więcej wynagrodzenia

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   29-09-2016, 08:46

MZ: do połowy 2017 co najmniej o 10 proc. więcej wynagrodzenia Projekt ministra przyspiesza termin otrzymania pierwszych podwyżek do 1 lipca 2017 r.

Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego minister zdrowia przedstawił zmiany wprowadzone w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Jak podaje Ministerstwo, zmiany uwzględniają trzy bardzo istotne postulaty partnerów społecznych. Dotyczą one:

• szybszego otrzymania pierwszych podwyżek przez pracowników, którzy zarabiają najmniej;
• uwzględnienia w projekcie przepisów sytuacji pracowników niemedycznych;
• uwzględnienie w procesie podwyższania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych wzrostów wynagrodzeń realizowanych na mocy rozporządzenia o OWU.

Wprowadzenie poziomu najniższych wynagrodzeń
Ustawa wprowadza gwarantowany (chroniony przez prawo) poziom najniższych wynagrodzeń zasadniczych dla poszczególnych grup zawodowych pracowników medycznych, którzy są zatrudnieni w podmiotach leczniczych.

Regulacje te dotyczą:

• wszystkich pracowników medycznych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w podmiocie leczniczym;
• osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które biorą bezpośredni udział w wykonywaniu zadań Inspekcji.

Projekt, który przedstawił minister Konstanty Radziwiłł, przyspiesza termin otrzymania pierwszych podwyżek do 1 lipca 2017 r. Ta zmiana uwzględnia stanowisko strony społecznej – nie zgadzała się ona na wcześniejszą propozycję tego terminu.

Resort informuje, że minimalny, pierwszy wzrost wynagrodzeń został określony na 10% kwoty, która stanowi różnicę między najniższym wynagrodzeniem określonym w ustawie, a zasadniczym wynagrodzeniem danego pracownika. Dzięki temu, że obowiązek stopniowego podwyższania wynagrodzeń, które są niższe od najniższego wynagrodzenia określanego w ustawie, zostanie uregulowany – pracownicy, którzy zarabiają najgorzej, dostaną podwyżki już w pierwszym półroczu obowiązywania ustawy.

Pracownicy niemedyczni
Jak czytamy w komunikacie, w projekcie znalazły się także przepisy, które wprowadzają obowiązek zawierania porozumień lub wydawania zarządzeń dotyczących sposobu regulowania wynagrodzeń w okresie przejściowym (tj. do 31 grudnia 2021 r.). Będą one regulowały m.in. zasady podwyższania wynagrodzeń pracowników niemedycznych, tak aby ich wysokość odpowiadała rodzajowi wykonywanych obowiązków i wymaganym kwalifikacjom, a także uwzględniała ilość i jakość świadczonej pracy.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH