MZ: doniesienia medialne nie są prawdziwe

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   08-12-2017, 12:43

MZ: doniesienia medialne nie są prawdziwe Nieprawdą jest, że projektowana ustawa wprowadza karę grzywny za nieprzekazywanie Agencji Monitorowania Jakości informacji o zdarzeniach niepożądanych - informuje Mz (fot. archiwum)

W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi na temat projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wyjaśniamy, że zawierają one nieprawdziwe informacje - ocenia Ministerstwo Zdrowia.

"Nieprawdą jest, że projektowana ustawa wprowadza karę grzywny za nieprzekazywanie Agencji Monitorowania Jakości informacji o zdarzeniach niepożądanych. Nieprawdziwa jest też informacja o szerokiej dostępności danych o zdarzeniach przez stronę internetową Agencji” – czytamy na stronie internetowej ministerstwa.

Zdaniem resortu projekt założeń do projektu ustawy, przekazany do konsultacji publicznych, spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym. „Zaproponowaliśmy w nim rozwiązania długo oczekiwane przez stowarzyszenia pacjenckie, niektóre grupy społeczne i zrzeszenia eksperckie. Dotyczą one, poza akredytacją i autoryzacją w opiece zdrowotnej, zmian w zakresie monitorowania zdarzeń niepożądanych i oceny skuteczności leczenia na podstawie rejestrów medycznych” – wyjaśnia MZ.

Jak tłumaczy ministerstwo – „Projekt stanowi szansę na wprowadzenie rozwiązań z zakresu zarządzania jakością w opiece zdrowia, które w niektórych krajach (np. Dania, Szwecja, Holandia) funkcjonują już od wielu lat i przynoszą pozytywne zmiany w funkcjonowaniu systemów opieki zdrowotnej. Najważniejszym celem przygotowanego projektu ustawy jest wdrożenia rozwiązań w zakresie zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, związanych między innymi z: analizą zdarzeń niepożądanych, konstruktywną analizą działalności leczniczej przez same szpitale, wyciąganiem wniosków z analiz.

Zdaniem resortu, zmiany zwarte w projekcie przełożą się na poprawę praktyki medycznej, a w konsekwencji – bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Projektowane rozwiązania mają bowiem zachęcać do stałego uczenia się i doskonalenia własnej działalności leczniczej, natomiast ich celem – wbrew doniesieniom medialnym – nie jest karanie szpitali i personelu medycznego.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH